jana belkovaV utorkový podvečer 8. decembra 2020 predstavila svoju prvú rozprávkovú knižku nová kysucká autorka Jana Belková. Detskí čitatelia a ich rodičia si vypočuli rozprávku o štyroch ročných obdobiach z knižky, ktorá vyšla pod názvom „Rozprávky na kamenistých chodníčkoch“.

„Poď, budem ti čítať“ je heslom celoslovenskej kampane na podporu čítania deťom: „Celé Slovensko číta deťom v čase adventnom“. Každoročne sa do tejto aktivity zapája aj Kysucká knižnica v Čadci v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja.

Autorka ju vydala vlastným nákladom a v spolupráci s vydavateľstvom Martinus vyšla kniha i v elektronickej podobe. Jana Belková, ktorá je zároveň talentovanou neprofesionálnou výtvarníčkou, si rozprávky sama ilustrovala.

jana belkova v1

S radosťou sme privítali, že do kysuckej literatúry pribudla nová autorka a nová príťažlivá rozprávková knižka. Na kamenistých kysuckých chodníčkoch sa zrodili rozprávky, ktoré vychádzajú z princípov klasickej ľudovej tvorby a každá z nich nesie v sebe osobitné posolstvo. Jana Belková sa narodila v Čadci a svoju mladosť prežila v Krásne nad Kysucou. Jej detstvo, ako sama tvrdí, bolo zaujímavé a veľmi úzko späté s prírodou.

Vďaka výnimočnému povolaniu jej otca, ktorý bol lesníkom, spoznávala krásu a tajomstvá prírody. Príroda bola inšpiráciou pre jej výtvarnú i literárnu tvorbu. Po štúdiách sociálno-filozofických vied na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici pôsobila ako učiteľka, neskôr ako sociálna pracovníčka a špecialistka na ľudí s Alzheimerovou  chorobou v sociálnom zariadení. Po niekoľkých rokoch sa vracia k štúdiu systematickej filozofie a ukončuje ho doktorátom na filozofickej fakulte Trnavskej Univerzity v Trnave. 

jana belkova v2

V súčasnosti žije v Turzovke, venuje sa výtvarnej tvorbe, vystavuje obrazy a zúčastňuje sa výtvarných plenérov doma aj v zahraničí. Aktívne sa zapája do literárnych regionálnych a celoslovenských súťaží. V roku 2019 získala čestné uznanie v Celoslovenskej literárnej súťaži Jurinova jeseň.

Veríme, že jej literárna tvorba sa bude úspešne rozvíjať a bude tešiť malých i veľkých čitateľov, milovníkov rozprávok a príbehov ľudského porozumenia, dobra a pokory.

V súčasnom období sa na podujatiach môže zúčastňovať len malý počet návštevníkov, preto sa knižnica rozhodla podujatie zdokumentovať a formou videa ho online sprístupní na svojej webovej stránke. Na adventnom čítaní z krásnej rozprávkovej knižky sa tak môžu z pohodlia domova zúčastniť všetky deti a ich rodičia, ktorí sa cez internet, alebo sociálne siete pripoja na adresu našej knižnice: www.kniznica-cadca.sk. Tešíme sa na Váš záujem a prajeme krásne adventné a vianočné stretnutia s dobrou knihou.


Mgr. Helena Pagáčová
Kysucká knižnica v Čadci

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: