beskydske slavnosti nedela 008Turzovské leto vyvrcholilo hodovým víkendom. Na 51. ročníku Beskydských slávností nechýbala dobrá hudba, remeselníci a tradičný folklór.

V sobotu sa Turzovka niesla v rytme hudby a radosti vďaka podujatiu pod názvom "Turzovka plná hudby a zábavy". Tento jedinečný kultúrny zážitok sa začal už o 14.00 hodine priamo na námestí Juraja Turza. Hneď v úvode programu vystúpil kúzelník Talostan, ktorý s rôznymi kúzelníckymi trikmi ohúril predovšetkým deti. Ale to bolo len začiatok!

Nasledovalo vystúpenie hudobných skupín, ktoré mnohí z nás poznajú z televíznych obrazoviek. Medzi nimi sa predstavili kapely, známe svojim energickým zvukom a prijemnými melódiami ASPERO, TREND, ŽOCHÁRI a MAREK BEDNÁR&BAND. Záver večera patril domácej rockovej kapele KATAPULT REVIBAND. Celým programom nás s humorom a vtipmi viedol moderátor ŠTEVO HRUŠTINEC.

beskydske slavnosti sobota 001

A keď sa slnko pomaly sklonilo za obzor, zábava sa neskončila. Presunula sa do areálu športu a oddychu v Závodí. Tu sa pod taktovkou "HODOVÁ SOBOTA" predstavila obľúbená skupina SYSTEM TWO a DJ SALO, ktorý rozprúdil tanec do skorých ranných hodín.


Prehliadka speváckych skupín a folklórnych súborov

Hodová nedeľa začala medzinárodným stretnutím heligonkárov. Turzovská cifrovačka prilákala milovníkov tohto ľudového nástroja, medzi ktorými nechýbali ani Turzovskí helogonkári, manželia Ježíkovci, Pavol Hlavačák, Nina Zahatlanová, Majka a Radko Záhumenskí, Kubačákovci a ďalší., Program moderovala Katarína Fernando. V kostole Nanebovzatia Panny Márie sa slúžili slávnostné sväté omše za hojnej účasti veriacich.

beskydske slavnosti nedela 003

O 13. 00 hod. začal sprievod od reštaurácie Artemis po pešej zóne k hlavnému pódiu na Námestie Juraja Turza. V ňom sa predstavili účastníci Beskydských krpčekov, futbalisti FK Tatran Turzovka, Dámsky klub a Spolok priateľov Turzovky.

beskydske slavnosti nedela 002

Po pestrom sprievode sa na detskom folklórnom festivale BESKYDSKÉ KRPČEKY predstavili domáce skupiny DFS ĎATELINKA a FS BUKOVINKA, DFS DREVÁRIK z Krásna nad Kysucou a FS KOŠÁR z Českej republiky. Po ňom začal hlavný folklórny program 51. ročníka Beskydských slávností, ktorý bol venovaný oslavám 20. výročia založenia ŽFS TURZOVANKA. Svoju históriu začala písať v roku 2003. Vlastnou originalitou sa dostala na scénu významných folklórnych festivalov v Malatinej, Terchovej, Zuberci i vo Východnej. Mesto reprezentuje nielen na Slovensku, ale i v zahraničí napr. v Českej republike, Poľsku či Maďarsku.

V  programe pod názvom VRŠEK DOLINEČKA, PEKNÁ ROVINEČKA sa popri ŽFS Turzovanka predstavili aj jej hostia FS BUKOVINKA, HELENA ZAHRADNÍKOVÁ, MUZIČKA SPOD GRÚŇA, ANDREJ GERNÁT a FS DREVÁR. Na záver programu sa ŽFS Turzovanka prišiel poďakovať za vzornú reprezentáciu primátor mesta Ľubomír Golis: „Som rád, že máme v Turzovke folklórnu skupinu, ktorá zachováva zvyky, piesne a tradície, ktoré v sebe nesú odkaz našich predkov.

beskydske slavnosti nedela 008

Je dôležité aby sa uchovávali tieto hodnoty pre ďalšie generácie. ŽFS Turzovanke prajem ešte veľa krásnych vystúpení,“ povedal primátor. Vyvrcholením 51. ročníka Beskydských slávností bolo vystúpenie FS KYSUČAN. Program moderovala Katarína Borisová.

Návštevníci a milovníci folklóru si v tento deň prišli na svoje. Dlhým a častým potleskom ďakovali za ľudové umenie účinkujúcim, ktorí do svojho prejavu vkladali iskru radosti, energie a potešenia.

mesto Turzovka

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: