vreten vystup v2Dňa 18.8.2023 v piatok usporiadal ŠKT KNM už 13. ročník výstupu na vrchol Vretňa, pri príležitosti spomienky na vyhorenie mesta 16.8.1904 pred 119 rokmi.

Štart bol podvečer od 17,00 do 17,30 od pomníka vyhorenia mosta pri lávke cez rieku Kysucu do Budatínskej Lehoty. Počasie nedávalo nádej na väčšiu účasť, lebo bolo mimoriadne teplo okolo 29°C a krásne búrkové mraky rumburaky vyfarbené na tmavomodro a bielo ako v rozprávke tiež nedávali moc chuti na turistiku. Videli sme aj dažďové záclony, ale našťastie nás obišli. Do 17,30 sa zaevidovalo na štart len 9 účastníkov. Napriek tomu sa po trase od pomníka smerom do Radole, potom okolo ZDŠ a postupne serpentínami až na vrchol Vretňa 819,5 m vybrali ti skalní. Na lúke pod Vretňom sme mali malý ohník na opekanie pochutín.

vreten vystup 002

Postupne ľudia schádzali dole k ohňu už pomaly za tmy. Tu každý účastník dostal malé občerstvenie vďaka Pivárni u Kultána, za čo sa chcem poďakovať za všetkých. Tu sa nám naskytol pekný pohľad na už večerné vysvietené mesto.

vreten vystup 004

Tento deň sa nazýva tiež ako Jeruzalemská tragédia. Veď zhorelo v meste okolo 350 domov, ostalo ich sotva 30. Zhoreli všetky významné budovy (fara, škola, meštiansky dom, colnica, súd, notárstvo, synagóga, z časti kostoly), a boli aj ľudské obete. Škody predstavovali na vtedajšiu menu 800 tisíc korún.

vreten vystup 008

Nakoniec sa výstupu zúčastnilo 36 ľudí, prezentovali sa až pri zostupe pri ohni. Pomaly pri čelovkách a baterkách schádzame do Radole na pivko. Medzi najskôr narodených účastníkoch sa zaradili: Jakubiková Maria 73 - r, Svrčková Cecilia 70 - r. Kubík Ondrej 82 - r., Jakubík Augustín 74-r. Najneskôr narodení Nikolka a Natália Jatiová a Čuraj Martin – 13 r. Na záver všetci boli radi, že to parádne vyšlo a tešíme sa na ďalšie pekné turistické stretnutia.

Nakoniec, stará pravda upozorňuje: Oheň je dobrý sluha ale zlý pán!!!

ŠKT KNM
Teodor Bráciník (Pampúch)

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: