ladonhora vystup turistikaDňa 17.4.2022 v nedeľu sa uskutočnil 31. ročník Veľkonočného výstupu na Ľadonhoru, ktorý organizuje oddiel Šport klub turistiky KNM s predsedom F. Žabkom.

Objednal autobus a bol takmer plný, bol to veľmi dobrý krok, lebo si tu mohol každý účastník zakúpiť diplom, odznak 100 jkm, známky… Túra začína v Hornom Vadičove pri turistickom smerovníku a vodnej nádržke u  Kubaščikoch a smeruje po modrej turistickej značke cez hlavný žľab a časti hrebeňa na vrchol. Spočiatku trochu fúkalo, chodník bol listnatý ale suchý. V hlavnom žľabe bolo celkom príjemne, tu nefúkalo. Pod vrcholom na hrebeni začalo poriadne fúčááááť a mokrá hlina bola od mrazu bielo skryštalizovaná, skoro ako pocukrovaná.

ladonhora vystup 004

Pomaly šlapeme a sme už na vrchole Ľadonhory 999 m. Na vrchole sú ešte zbytky snehu, spod ktorého kvitnú krásne biele snežienky. Miestni neznámi nadšenci tu vybudovali lavičku, snehomer - vzácnosť, vešiak na batohy a bundy a osadili aj krásny kríž a veršíky neznámeho básnika, klobúk trikrát dole a hore!!! No a začína šibačková lomenica.

ladonhora vystup2 002

Baby sa krčia pod korbačmi a voňavkou, chlapi ich trepú a čo im kočky dávajú jedia a pijú. Potom vnúčka L. Muraríka spieva krásne slovenské piesne čo nás všetkých osviežili a občerstvili ako korbáč a voda. Na vrchol vystúpilo cca 80 ľudí, z viacerých smerov či z KNM po hrebení Stien, ale aj cez sedlo pod Ľadonhorou a H. Vadičova. Potom sme sa opäť rozišli smerom cez Holý vrch, Steny a Poľanu ako aj do Vajčova. Nakoniec sme všetci boli spokojní. Skončili sme v Radoli a asi budeme celý rok zdraví, keď sme sa dobre vyšibali. Tešíme sa na ďalšie pekné stretnutia s dobrými ľuďmi v krásnej telocvični príroda.

T. Bráciník
ŠKT KNM

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: