rozhladna harvelka02V Bystrickej doline v zatopenej a lesmi obklopenej Harvelke vyrástla nová veža.

rozhladna harvelka03

Hlavným účelom tejto stavby je monitorovanie okolitých lesov, bude teda slúžiť ako protipožiarna monitorovacia veža pre zistenie prípadného požiaru v Harvelke.

O výstavbu sa zaslúžilo Lesné a pozemkové spoločenstvo Harvelka, no stavba ešte nie je dokončená a skolaudovaná. Na veži budú osadené aj monitorovacie kamery - automatický kamerový systém, ktorý ak zistí a vyhodnotí vznik lesného požiaru v danej lokalite, oznámi to priamo HaZZ.

Veža je už takmer dokončená, nie je primárne určená ako turistická atrakcia a vstup na ňu bude na vlastné riziko. Ak sa predsa len rozhodnete z nej pozrieť, budete si môcť vychutnať krásny výhľad na okolité kopce, doliny a Malú Fatru.

Samotná veža je postavená z drevenej konštrukcie a krásne zapadá do okolitej prírody. Jej dizajn je zaujímavý, trošku pripomína hríb. Architektom je Ing. Ivan Hrčka, CSc., ktorý pre svoje dielo použil takzvanú prútovú priestorovú konštrukciu, kde oceľ zabezpečuje pevnosť v ťahu a drevo v tlaku.

Turisti a cykloturisti uvidia v oblasti Harvelky vežu už z diaľky. Podľa našich informácií je od značenej trasy vzdialená zhruba 300 m.
Nakoľko je stavba postavená v ochrannom pásme vodnej nádrže Nová Bystrica, ktorá je určená ako zdroj pitnej vody, je pre motorové vozidlá VSTUP ZAKÁZANÝ. 

 

rozhladna harvelka04

Autor: Redakcia
Foto: Vladimír Troják

 

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: