pochod krasnoV Krásne nad Kysucou sa v sobotu 19.9.2020 uskutočnil oficiálne prvý ročník turistického pochodu Krížom krážom osadami mesta. Pochod sa stretol s veľkým úspechom.

Turistický pochod Krížom krážom osadami mesta sa v Krásne nad Kysucou konal po prvýkrát. Podujatie zorganizoval Turistický oddiel HKO v spolupráci s mestom v rámci projektu Interreg PL-SK „Duchovné hodnoty nepoznajú hranice“.

Na akcii sa zúčastnila široká turistická verejnosť nielen z Krásna nad Kysucou, pridali sa aj turisti z ďalekého okolia. O úspechu hovorí viac než trojnásobná účasť v porovnaní s nultým ročníkom - turistiky Krížom krážom po osadách sa zúčastnilo viac ako 180 ľudí.

„Trasa je dobre vyznačená turistickými značkami a vyšliapanými chodníkmi. Vybrať si môžete z troch trás modrá, zelená a červená. Novinkou je, že tento rok môžete navštíviť novovybudovanú rozhľadňu v osade U Jantov, ktorá je spojená s Kalváriou a vychutnať si očarujúce panoramatické výhľady“ oboznámil zástupca primátora Jaroslav Pagáč.

pochod osady krasno 001

Početné množstvo bolo z Liptovského Hrádku, Žiliny, Popradu, Trnavy, Čadce, Turzovky, či z obcí Zborov nad Bystricou, Oščadnice a Ochodnice. Najdlhšiu trať 30 km zdolalo iba niekoľko vytrvalcov medzi nimi Milan Halagačka, Peter Murčo, ktorí prešli 33, 38 km v časovom horizonte 3 hod 56 min 54 s rýchlou chôdzou a behom. Medzi ďalších patrí pán Felcan, pani Červená, domáci Krásňania, manželia Paučovci, Irka Olšová a rodina Murčová.

pochod osady krasno 017

V osadách sú umiestnené informačné prvky v podobe informačných tabúľ, na ktorých sú popísané zaujímavosti a vyfotené objekty, ktoré by mohli turistov zaujímať. Do cieľa turistov bez problémov navedie 42 smerových tabuliek trasy s kilometrovníkom, 20 rázcestníkov a farebné turistické značenie.

Účastníci bližšie spoznali Krásňanské osady, pokochali sa krásnou prírodou, tradičnou ľudovou architektúrou, otestovali svoje fyzické schopnosti a v neposlednom rade nadviazali nové priateľstvá.

autor: redakcia
foto: mesto Krásno nad Kysucou

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: