dzurinda rakovaV nedeľu 14.10. 2018 kysuckí turisti symbolicky ukončili ďalší ročník letnej turistickej sezóny. Na Vojtovom vrchu 840 m.n.m. sa za ideálneho slnečného počasia zišlo okolo 120 turistov zo širokého okolia a rôznych vekových kategórií.

Niektoré turistické páry sa prišli popýšiť už tradične so svojimi najmenšími ratolesťami, ktorých bolo tohto roku zasa mimoriadne veľa.

Taktiež veľká skupinka detí z Čadce pod vedením Gabriela Horousa.Peší turisti, ako aj cykloturisti sa po skupinkách, ale aj jednotlivo schádzali na vrchole zo všetkých strán. Najviac, okolo 50 ich prišlo z K N M a tí absolvovali trasu cez Kýčeru z Oščadnice. Ďalší prišli z Krásna nad Kysucou pod vedením E.Chilého, taktiež skupina z Ochodnice vedená B.Podpleským .Ďalej tu boli turisti z Rakovej, Krásna a Nesluše odkiaľ bolo tiež hojné zastúpenie. Na lúke pod Vojtovým vrchom pri studni čakalo občerstvenie . Čadčania sa taktiež postarali o turistickú vatru na opekanie slaninky alebo špekačiek, ktoré mnohokrát tvoria základ turistického obeda a ani v tento deň tomu nebolo inak za čo im patrí poďakovanie.

Účastníkom podujatia sa prihovoril predseda RRKST Čadca F.Žabka, ktorý všetkých srdečne privítal a odovzdal pozdrav od nestora kysuckej turistiky M.Tomana,ktorý sa nemohol na tomto našom stretnutí zúčastniť.Potom všetkých oboznámil s dosiahnutými  vynikajúcimi výsledkami v Turistickom orientačnom behu(PTZ) počas roka a taktiež s organizáciou 10.Medzinárodného zimného zrazu KST v Oščadnici za ktorú boli sprievodcovia ocenení Ďakovnými listami od KST. Ďalšie informácie sa týkali akcií, ktoré sa v tomto roku ešte uskutočnia a taktiež pozval všetkých na Stretnutie turistov a priateľov turistiky Česka a Slovenska v sobotu 20.10.2018 pri Masarykovej chate na Beskyde. Po spoločnej fotografii pri žiariacom slniečku sa rozprúdili debaty medzi turistami, ktorí sa dlhšie nevideli a chystali plány na ďalšie pekné akcie, nielen na Kysuciach, ale aj v iných kútoch Slovenska.

Nálada bola ako vždy vynikajúca. Účastníci akcie obdržali pamätný list s pečiatkami do svojich záznamníkov. Postupom času sa všetci začali rozchádzať do svojich domovov po rôznych trasách aby sa ešte potešili výhľadmi na okolité vrchy a krásou jesennej prírody,ktorá žiarila všetkými farbami. Tí ktorí neprišli mohli iba ľutovať, že ostali doma lebo bolo ideálne počasie, ktoré nám počas celého dňa prialo. Tohto roku boli aj panoramatické výhľady na hrebeň Malej Fatry a preto nikto neodchádzal zo spoločného stretnutia sklamaný a teší na 13. ročník. Všetci majú ešte stále šancu pridať sa do stále sa rozrastajúceho kolektívu Klubu turistov Kysúc kde sa blížime k číslu 800 turistov a využiť stále širšiu ponuku rôznych turistických akcií už 14 kysuckých turistických oddielov na ktorých sú vítaní všetci aj neorganizovaní obdivovatelia krás našej prírody. Medzi najbližšie akcie patrí pri príležitosti 105 rokov od narodenia Viliama Galvánka stretnutie pri rozhľadni na Marťakovskom kopci 3.novembra kde budú turisti prichádzať práve po chodníku Viliama Galvánka, ktorý začína v Kys.N.Meste a končí v Zákopčí. Ďalej to bude tradičné „Zamykanie Kysuckej brány“ spojené so symbolickým zamykaním na vrchole Brodnianky, v sobotu 17.novembra pod patronátom turistov z KNM a bude to už 17. ročník. František Žabka, predseda RR KST Čadca 

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u:

Môže vás zaujať