kysucka brana odomykanieZačiatkom mája sa skupinka turistov vybrala odomknúť Kysuckú bránu. Teodor Bráciník opisuje, ako odomykanie prebiehalo.

V roku 2020 v novembri podaktorí turisti symbolicky zamkli Kysuckú Bránu na vrchole Brodňanky. Pretože sa už všetko odomyká, tak aj niektorí turisti sa rozhodli tiež symbolicky tento rok začiatkom mája odomknúť Kysuckú bránu.

Trasa: Rudina, sedlo Závršie, Rochovica, Rudinka.

Počasie bolo na turistiku a pre pohyb v prírode éňo - ňúňo. Hovorí sa, že počasie je vždy dobré, len turista je zle oblečený. Z Rudiny (cca 350m) sa postupne šľape po ceste, pri kostole sa odbočuje vľavo medzi novopostavené ,,chalúpky´´- haciendy (tzv. milionárska štvrť) po chodníku bez turistického značenia, smerom na hrebeň okolo vykrivačov k modrej turistickej značke, ktorá vychádza zo sedla pod Grapou, cez Kazyckú Kyčeru, sedlo pod Ráztokou, sedlo pod Závrším a do Budatina. Ľudia dodržiavajú odstupy ako keby prechádzali cez lavínové pole, aby v prípade pádu nestrhli zo sebou aj ostatných.

kysucka brana odomykanie 004

Dochádza sa do sedla pod Závršim, tu sa niektorí dopujú rôznymi pochutinami, iní zasa tekutinami a sladkosťami. Je tu aj Desatoro dobrého človeka. Tu sa ku krásnemu spevu 9-ročného super speváka (asi budúci Dvorský alebo Pavaroty) Labudu Jaromíra pridali aj vtáčky, ale on ich svojím krásnym, plným, hlbokým, zvonivým hlasom tak ohúril, že sa zahanbili a prestali ,,kikiríkať" a radšej zmĺkli. Niečo úžasné Jarko, len tak ďalej.

Trasa vedie ďalej okolo športového areálu ponad Ľalinkom a Divinkou a konečne odbočka na Rochovicu. Najskôr stúpanie na výšku 669m potom padák na výšku cca 600m a opäť riadny výšvih na výšku 640m a opäť prudký až nepríjemný padák až do Rudinky len na výšku 338m.

Na vrchole sa so symbolickým kľúčom odomyká Kysucká Brána a tiež optimistické myslenie a nôžky jednotlivcov, poklepom týmto kľúčom po hlave a nohách, zasa v odstupoch ako zasa cez mínové pole. Tu sa nám naskytajú krásne pohľady na juhu na žilinskú kotlinu a na severe na kysuckú kotlinu a samozrejme aj na rieku Kysucu. Pri prudkom serpentínovom zostupe je vidieť prebúdzajúcu sa oneskorenú prírodu, krásnu mladučkú kvetenu, pučiace stromy, no aspoň tri básne.

kysucka brana odomykanie2

No a sme v Rudinke kde nás víta krásne rozkvitnutá prvomájová čerešňa vedľa ihriska a tiež informačná tabuľa o Kysuckej bráne.

kysucka brana turistika 008Tu vychádzka v najkrajšej telocvični príroda končí, každý je rád že sa nadýchal čistého prírodného kyslíka, nazbieral vitamín D, zresetoval hlavu a vyhol sa Covidu!

Tak všetci aj naďalej utekajme pred tou hnusobou do krásnej a čistej prírody.

Kysucká brána 2021

Už je tu zasa sviatok práce 1.máj,
poďme preto odomykať ten prírodný raj.
Pozor je tu Covid a ideme na Rochovicu,
každý musí mať odstup a dezinfekciu slivovicu.
Pusť nôžky behať po kopcoch a dolinách,
nech vírus sa prepadne navždy v hlbinách.
Radšej sa na seba usmejme, rehocme a chechtajme,
slivovičky, radosti a lásky si vždy doprajme.
Či na sever či na juh, všetko už pučí,
na hlave ostane Ti hrča po odomýkacom kľúči.
Otvorme Kysuckú bránu preto,
lebo tu o chvíľu bude zas leto.

Všetkým veľa zdravia a zdravého rozumu praje
Teodor Bráciník
ŠKT KNM

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: