osady krasnoTuristický pochod Krížom krážom osadami sa v sobotu 31. augusta 2019 uskutočnil prvý raz, zúčastnilo sa na ňom až 60 ľudí.

Počas víkendu 31.8.-1.9.2019 prebiehali v Krásne nad Kysucou slávnosti Dni mesta a sobotný ranný pochod bol ich súčasťou. Organizátorom podujatia bol Turistický oddiel HKO spolu s mestom Krásno. Na akciu sa prihlásil veľký počet záujemcov - až 60 ľudí sa vydalo naprieč osadami mesta. Pochodu sa nezúčastnili len miestni obyvatelia, ale aj turisti z okolia.

Účastníci si mohli vybrať 3 trasy, všetky mali svoj začiatok pri Mestskom úrade v Krásne:

  • Modrá trasa s dĺžkou 11,5 km: MsÚ - U Gavlasov - U Šustkov - U Grapov - U Jantov - Vlčov - Zákysučie - MsÚ. Čas: 4,5 hod.
  • Zelená trasa s dĺžkou 20 km: MsÚ - U Gavlasov - U Šustkov - Vojtov vrch - U Macurov - U Drozdov - Nižné Vane - Vyšné Vane - Vodáreň - MsÚ. Čas: 7,5 hod.
  • Červená trasa s dĺžkou 30 km: MsÚ - U Gavlasov - U Šustkov - Vojtov vrch - U Macurov - Dunajov - U Drozdov - Nižné Vane - Vyšné Vane - U Gašov - U Šurabov - Most lásky a priateľstva - U Kuljovských - U Lastovicov - Kalinový vrch - U Hackov - Estakáda - MsÚ. Čas: 11,5 hod.

Turisti tak mohli na pochode spoznávať zaujímavé osady mesta, prírodu a ľudovú architektúru. Odmenou za námahu im boli panoramatické výhľady na okolie.

O pochode sa vyjadril účastník Eduard Koprna: "S kolegami vo svojej skupine sme zvládli prejsť zhruba 23 km (úroveň Zelenej trasy). Najkritickejším momentom pravdepodobne nie len pre mňa, bolo stúpanie na Vyšné Vane v obedňajších hodinách. Zásoby vody na absolútnom minime, slnko v najvyššej možnej páľave a pred nami hodina stúpania. Ďakujeme ochotným ľuďom z osady za poskytnutie vody. Výstup sme úspešne zvládli a pokochali sa okolitým prostredím. Bonusom bol nádherný výhľad na Bystrickú dolinu z rozhľadne."

Akcia sa stretla s pozitívnym ohlasom, na budúci rok sa očakáva zorganizovanie ďalšieho ročníka.

 

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: