trojkralovy prechod petranky

KNM usporiadal dňa 6.1.2020 tradičný Trojkráľový bežkársky aj peší prechod Javorníkmi po trase Čadca, Husarík, Petránky, Majtánky, KNM v dĺžke 22km.

Začnem trochu z minulosti. Asi pred 12.-rokmi sme robili na bežkách prechod hrebeňom Veľkej Fatry, no pre nepriaznivé počasie sme sa z vrcholu Krížnej museli vrátiť späť a zvolili sme najbližšiu vlakovú stanicu v Hornom Harmanci. Vlaková stanica nemala čakáreň kde by sme sa trochu ohriali a osušili. Tak sme si sadli celá unavená partia vonku, na lavice na stanici, ktoré boli tiež zasnežené a mokré a tu sme sa prezliekali. Vlak nám mal ísť až o 3. hod. Po chvíli z malej búdky vyšiel starší výpravca a pustil sa s nami do rečí, no ale keď videl zmrznutých úbožiakov, pohlo sa v ňom srdce a dobrá duša a prehovoril: milí turisti , ak súhlasíte ja vám zastavím rýchlik ( bežne tam nestával ) inač tu zamrznete. Aj tak sa stalo a najbližší rýchlik naozaj zastavil a mi sme odišli s krásnym zážitkom a pocitom na duši ,a neopísateľnou vďakou tomuto človeku. Nikto mu to nekázal, nepoznali sme ho, ale bol to človek s XXL srdcom !!! Ešte raz mu aj takto dodatočne móóóccc ďakujemééé !!! A teraz späť na sviatok Troch Kráľov 2020.

Začalo to na stanici v Čadci. Vystúpili sme na veľkej stanici a išli ku stanovisku taxíkov, nakoľko sa nám pešo po asfalte nechcelo šlapať. Jednáme sa s jedným , druhým taxikárom ale nemali odvahu s nami ísť hore k hotelu Husárik a tak odchádzame s tým že si to tvrdo odšlapeme. A tu zásah z neba. Naše jednanie počúval neznámy pán, ktorý bol po nočnej službe a chystal sa domov. Sám od seba k nám pristúpil a sa nám prihovoril : Ja vás tam odveziem, nasadnite. Nechceli sme tomu veriť, ale na jeho naliehaniu sme nakoniec podľahli a do jeho súkromného auta sme štyria nastúpili aj s bežkami, a vyviezol nás až k hotelu.

Neprial žiadnu odmenu a tak sme mu do auta hodili aspoň cukrík a čokoládku, nech si osladí trochu život. Zabudli sme si poznačiť poznávaciu značku auta aj sa spýtať na meno, a tak mu veľmi pekne ďakujeme za túto šľachetnú službu, nech sa mu v živote darííí ! Potom ešte aj ostatným sa predsa podarilo objednať taxi ale nie takého čo nám poslal asi sám Pán Boh. Nad hotelom voskujeme a pripíname bežky , a začíname presun cez osadu Griečovci, ponad Blažkovú a smer Petránky...

trojkralovy prechod petranky vNa Petrankách

Podmienky sú vynikajúce, krásne, slnečné a bezveterné. Snehové podmienky tiež ideálne - snehu dostatok a prašan, miestami vyfúkaný ale vzhľadom na predošlé počasie e-ňo – ňuňo !!! , každý si pochvaľoval. Pod Marťakovským kopcom sa na zadok posadila pri klesaní najlepšia turistka ŠKT KNM Mája J. Horko ťažko sa postavila za pomoci kamarátky Lenky P. opäť na bežky a poďme ďalej, no už krivkajúc a kuľhavo. Tak radšej idem s ňou, ak by bolo zle, až ju dorazím aby sa moc netrápila! No bolesť sa v kotníku stupňuje a tak pri Kríži nad Bzdilovcami jej celý členok spevňujem elastickým obväzom a dávam jej tabletku od bolesti a postupne pokračujeme ku bývalej škole na Petrankách.

Tu nás čakajú aj ostatní bežkári. Dobehla tu ako srnka ,ale ako podstrelená. Rozhodujeme sa ísť smer do Ochodnice - najkratšia trasa. Tu už ide aj s manželom a ja sa pripájam ak by ju bolo potrebné podopierať z oboch strán nakoľko už kuľha dosť silno. V osade Bzdilovci sa podarilo jej mužovi presvedčiť cudzieho človeka, ktorý si v tepľúčku svojej chalúpky oddychoval aby načerpal do nového roku nové sily, aby nás zviezol svojim autom do Ochodnice. Hoci nemal ani reťaze a cesta bola vyšmýkaná, ľadová bol ochotný vzdať sa svojho pohodlia a riskovať. Späť už musel isť polovicu cesty pešo pretože nemal nahodené reťaze a auto musel odstaviť pod kopcom.

pohlad petranky vPohľad z Petraniek

Aj napriek tomu že sme mu pokazili oddych a odpočinok bol ochotný pomôcť cudziemu človeku v núdzi. Tiež sme si nezaznamenali jeho značku a meno. Potom z Ochodnice domov do mesta nás zviezol tiež bez problémov , len tak Majin dobrý kamarát. Krásne na tom je to že sú to obyčajní ľudia a za poskytnutú pomoc a službu nežiadajú žiadnu odmenu, ale robia to pretože majú obrovské srdcia . Ďakujem, ďakujem, ďakujem všetkým čo pomohli a bezprostredne pomáhajú ľuďom v núdzi aj v mene poranenej Máji J. Aj keď som neabsolvoval celú trasu neľutujem lebo som zažil opäť niečo omnoho, omnoho krajšie - ľudskú súdržnosť , vzájomnosť a lásku, bolo to krásne a silné a ostane to navždy v srdci.

Teodor Bráciník
ŠKT KNM

 

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: