vystup vretenPri príležitosti spomienka na vyhorenie mesta spred 117 rokmi usporiadali turisti výstup na Vreteň.

Dňa 13.8.2021 – piatok usporiadal Šport klub turistiky KNM 21. ročník výstupu na Vreteň pri príležitosti 117. výročia vyhorenia mesta Kysucké Nové Mesto (16./17. augusta 1904 ). Štart výstupu bol priebežný od 17,00 – 17,30 hod. od pomníka vyhorenia mesta. Bolo veľmi teplo, okolo 30°C a sparno, aj sadlo na mne sa samé topilo, mraky ako pred búrkou, čakám na štarte, ale málokto prichádza a tak zo štartu odchádzam o 17,45 a mám zaevidovaných len osem účastníkov, najmenšie číslo v histórii výstupov. Na šťastie búrka neprišla. Ale veril som že počet sa zvýši, pretože väčšinou ľudia sa nezapisujú na štarte, ale idú priamom hore.

Výstupu sa napokon zúčastnilo 30. ľudí. Po zostupe dole na lúke pod Vretňom postupne každý dostal malé občerstvenie a všetci turisti sa kŕmili rôznymi dobrôtkami. Teodor Bráciník potom  v krátkosti pripomenul priebeh požiaru. Mladší účastníci boli označení svietiacimi náramkami, aby pri zostupe po tme si trošku posvietili na chodník. Zapadajúce pomarančovo sfarbené lúče slniečka vytvorili neopísateľnú atmosféru a dalo nám tak veľa energie, že je to lepšie ako isť k lekárovi !!! (hovorí sa že kde nechodí slniečko, že tam chodí lekár – stará pravda).

vystup vreten 003

Opekala sa aj slaninka za prísnych protipožiarnych podmienok, hoci ani oheň horieť nechcel nakoľko bolo dosť mokro! Za tmy bol krásny výhľad na pekne vysvietené mesto (kedysi vyhorené !!!). Skončili sme v Radoli v pivárni u Kultána kde sme sa občerstvili dobrým pivkom a povinnou dezinfekciou proti Covidu!!!. Týmto sa chcem poďakovať pivárni za sponzorské občerstvenie. Najskôr narodený účastník bola 71. r. Svrčková Ciľka z Radole a najmladší účastníci Bohovič Andrej – narodený 12.12.2012 a brat Matúš - 6.1.2011, ďalej súrodenci Adam a Evka Bilešovci.

vystup vreten 004

Za 24 hodín vyhorelo okolo 350 domov

A teraz niečo o tejto udalosti: V ten deň vyhorelo za 24. hod. okolo 350 domov a ostalo ich sotva 30. Farský kostol sv. Jakuba požiar úplne zničil a nakoniec po prehorení klenby a trámov sa aj zvony po spadnutí roztopili. Dolný Marianský kostol hasiči hasili plachtami namočenými v súdoch od kapustnice. Mladá žena Piroška Matuškovičová vbehla do svätostánku a vyniesla pozlátenú monštranciu aj s ciboriom a zahrabala ju do role pri rieke Kysuca, kde je dnes pamätný kríž pri lávke do Budatinskej Lehoty. Pri tejto tragédii zahynuli štyria občania, 21 ľudí malo ťažké popáleniny. Zhorela fara, škola, meštianský dom, colnica, hotel Mýto, súd, notárstvo, synagóga, slovom všetky významné budovy a inštitúcie. Hasenia ohňa sa zúčastnili vojaci 71-ho pešieho pluku z Trenčína, požiarne zbory zo Žiliny, Čadce, Veľkej Bytče. Ľudia ostali bez príbytkov, práce a obživy, preto odišli do Žiliny, na južné Slovensko, Ostravsko a do Ameriky.

Preto pozor na oheň, je to dobrý pomocník ale zlý vládca! Verím že o rok budeme spomínať opäť.

Teodor Bráciník
ŠKT KNM

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: