vystup vreten 006Dňa 5.8.2022 v piatok usporiadal Šport klub turistiky KNM 22. ročník Spomienkového Lunochodeckého výstupu na Vreteň pri príležitosti 118-ho výročia vyhorenia mesta (16.-17. augusta 1904).

Priebežný štart začal o 17:00 hod. od pomníka vyhorenia mesta. Trasa: Od pomníka cez lávku ponad riekou Kysuca do Budatinskej Lehoty, Radole, okolo školy a postupne serpentínami na vrchol.

vystup vreten 002

Tesne pod vrcholom mala prestávka v peknom prístrešku a potom na vrchol. Tu sa ľudia zapisujú do vrcholovej knihy a postupne späť na úpätie kopca, kde sa tradične všetci musia od prezentovať, aby som vedel aké veľké boli straty. Tiež tu každý účastník dostal malé občerstvenie vďaka Pivárni u Kultána, za čo všetci ďakujú.

vystup vreten 006

Videli sme krásny západ slnka a naskytol sa aj pekný večerný pohľad na vysvietené mesto. Tiež na pekné turistky osvietené svietiacimi krúžkami, aby mali aspoň aké také svetlo pri zostupe.

vystup vreten 007

Počasie – tropická teplota 32°C. Aj napriek takýmto podmienkam sa postupne na vrchol Vretňa 819,9 mnm vybralo 37 účastníkov. Prišiel nás pozdraviť aj cykloturista O. Tulec. Mali sme aj tu turistov: 4 návštevníkov z USA, traja z Nemecka, ale aj z Plzne a širokého kysuckého okolia. Nakoniec sme skončili na dobrom pivku v Radoli u Kultana a domov.

Tešíme sa na ďalší ročník.

Teodor Bráciník
ŠKT KNM

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: