prechod bezky kysuce orava 017Dňa 5.3.2023 sa uskutočnil prechod na bežkách Kysuce – Orava - Kysuce. Naše zastúpenie z TK Polom Raková tvorilo 5 ľudí.

Celotýždňové slnečné počasie sa zmenilo a ráno nás privítal vietor a sneženie. Komu by sa chcelo ísť do takého počasia na bežky, keď v meste sa už skoro vyťahovali bicykle? Auto sme zaparkovali pri skanzene vo Vychylovke a poďho do hôr. Naša trať viedla romantickou cestou pomedzi drevenice v skanzene, okolo kostolíka a starej krčmy, až sme sa prešmýkali na zasneženú koľaj úvraťovej železničky. Spolu s ostatnými turistami sme začali stúpať úvrať za úvraťou po násype, ktorý slúži v lete na prevoz turistov na historickom vláčiku. Čerstvý sneh sa lepil na bežky, z neba sa stále sypal a vietor neprestával.

prechod bezky kysuce orava 010

Keď sme vystúpali do sedla Demänová, privítali nás Čadčianski turisti. Pri horiacom ohni sme sa zvítali i s turistami z Kysuckého Nového Mesta. Trochu sme sa zohriali a pokračovali ďalej. Na oravskej strane sa snehové podmienky trochu zlepšili. Prestalo snežiť a už len fúkalo. Po chvíli sme zistili že sme na posypanej ceste, bežky sme museli vyzuť a pešo sme došli na stanicu oravskej strany úvraťovej železničky.

prechod bezky kysuce orava 017

Pred nami bola vážna dilema: ešte 20 min. kráčať ku najbližšiemu pivu a potom šliapať do kopca na hrebeň alebo nastúpiť na akurát vypravovaný vlak a zviezť sa ním späť do sedla Beskyd, odkiaľ sme prišli. Myšlienka “integrovanej dopravy” zvíťazila a neľutovali sme. Vo vagóne kúrili štandardným pecíkom “petríkom” a my sme si aspoň na chvíľu mohli zohriať skrehnuté kosti. Trať viedla rozprávkovým lesom s ježibabou, Pinocchiom, červenou čiapočkou. Oravci nás úspešne doviezli na konečnú, kde bola otvorená starosvetská muzeálna izba a možnosť ísť na neďalekú rozhľadňu.

prechod bezky kysuce orava 021

Zastavili sme sa opäť pri ohni, na ktorom už pán Cyril pripravoval pre turistov malé občerstvenie. Na panvicu sme prihodili i naše zásoby a nedeľný obed bol rýchlo hotový a všetkým chutil. Pri odchode sme sa stihli stretnúť s oddielom mladých “Tulákov”. Obdivuhodné. Malé deti na bežkách strávili svoj voľný nedeľný čas v sychravej zasneženej kysuckej prírode a zvládli trasu ako dospelí. Cesta späť bola pomerne rýchla a náš výlet sme ukončili na zaslúženom pivku v Novej Bystrici. Unavení, zmrznutí, ale spokojní sme sa rozišli do našich domovov.

autor: Lenka Marečková
foto: Peter Kultán

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: