turistika martakovsky vrch 018V nedeľu 23. mája sa na Marťákovskom vrchu uskutočnilo otvorenie „100 jarných kilometrov“. Akciu organizovala Regionálna rada Klubu turistov Kysúc. Technickú prípravu celej akcie už tradične zabezpečoval Turistický klub Polom Raková.

Jeho členovia sa ešte pred príchodom všetkých turistov postarali o bufetové občerstvenie. Pripravili miesta na opekanie a aj ohnisko na zemiaky pečené v pahrebe. Účastníci sa začali schádzať už od skorého rána zo všetkých smerov. Oficiálne zahájenie sa uskutočnilo o 11.30 za účasti členov Regionálnej rady Klubu turistov Kysúc na čele s jej predsedom Františkom Žabkom a ďalšími členmi Stanom Mrázikom, Jánom Chromíkom a Máriou Maxiánovou.

turistika martakovsky vrch 015

Po otvorení 100 jarných kilometrov sa menší aj väčší návštevníci mohli zúčastniť rôznych súťaží organizovaných členmi TK Polom Raková ako hod polenom, chodom na chodúľoch, hodom na cieľ, kopanie na bránku. Vyvrcholením všetkého bolo preťahovanie lanom medzi horno a dolno Kysučanmi, víťazstvo tento rok ostalo na horných Kysuciach.

turistika martakovsky vrch 023

Ďalší a ďalší turisti prichádzali a odchádzali počas celého dňa, čomu prialo aj slnečné a teplé počasie. Takto vydarený ročník sa zopakoval po veľmi dlhej dobe, nakoľko viac ročníkov po sebe sprevádzalo zlé počasie, veľakrát aj so snežením a stavaním snehuliakov. Zopár podujatí sa neuskutočnilo aj z dôvodu pandémie. Na tohtoročnom otvorení sa zúčastnilo okolo 300-400 turistov zo všetkých kútov Kysúc. Všetci sa už tešia na ďalší ročník vydarenej akcie.

turistika martakovsky vrch 024

Poďakovanie patrí organizátorom a všetkým, ktorí pomohli s prípravou a hlavne členom klubu TK Polom Raková.

autor, foto: Peter Kultán

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: