chata na velkom stozku 024Chata na Veľkom Stożku je situovaná na hlavnom hrebeni Sliezských Beskýd v nadmorskej výške 957 m kúsok pod vrcholom Velký Stožek (978 m). Turistická chata, ktorá je majetkom poľského turistického zväzu (PTTK), je prístupná ako z českej tak i z poľskej strany.

Poľská chata (schronisko) na Stożku je najstaršou poľskou turistickou chatou v Sliezských Beskydách. Základný kameň chaty (schroniska) na Stożku bol položený 30.5.1920. I napriek problémom so zabezpečením financií na stavbu chaty práce postupne pokračovali až do roku 1922.

Dňa 9.7.1922 bola chata vysvätená, slávnostne otvorená a daná do užívania turistickej verejnosti. Chata však bola skôr hrubou stavbou a jej dokončovanie prebiehalo aj počas nasledujúcich rokov. Generálnou rekonštrukciou prešla chata v rokoch 1962 - 1965 a následne na prelome tisícročí. /zdroj www.treking.cz/.

chata na velkom stozku 010

RR KST Čadca dostala od PTTK Wisla písomné pozvanie na oslavy 100-tého výročia otvorenia turistickej chatyna Veľkom Stožku. V rámci vzájomnej a dlhoročnej spolupráce s PTTK Wisla zorganizoval KT Vysoká nad Kysucou autobusový turistický výlet do Sliezskych Beskýd. Pripravená turistická trasa viedla z Bystřice nad Olší v ČR do Wisly (PL) práve cez Veľký Stožek. Okrem času potrebného na prejdenie plánovanej trasy bol vyhradený aj čas v trvaní 2,5 hodiny, ktorý sme strávili účasťou na tejto oslave.

Popri domácich turistoch – členov PTTK Wisla a členov KST z regiónu Kysúc sa osláv zúčastnili aj zástupcovia KČT Třinec, PTTS-BS v republike českej a tiež turisti z PTTK Žywiec, ktorých vzájomná spolupráca trvá už od roku 2004.

chata na velkom stozku 012

Po silnej dažďovej prehánke medzi Svrčinovcom a Jablunkovom, ktorú sme prežili v autobuse, dážď ustal a postupne sa počasie začalo, k veľkej spokojnosti účastníkov výletu, zlepšovať. Po pomerne výživnom stúpaní na Loučku (osada aj kóta 835 m) sa začali ukazovať prvé, aj keď veľmi skromné, výhľady na okolitú krajinu. Na chate Filipka sa stretávame s turistami z KČT Třinec, ktorí majú tiež namierené na Veľký Stožek, ale sem prišli trasou z Návsí.

chata na velkom stozku 017

Po krátkom odpočinku nás čakalo ešte ďalšie stúpanie k chate na Veľkom Stožku, ktorá nás víta už teplým polojasným počasím s peknými výhľadmi najmä na Sliezske Beskydy. Do začiatku krátkeho oficiálneho programu si vychutnávame pekné počasie, odpočinok, občerstvenie aj stretnutia s priateľmi a známymi. Po slávnostnom programe sme tak už pripravení na zostup do doliny potoka Łabajow, kde končíme aktívnu časť dňa a „našim“ autobusom cestujeme späť domov.

Text Anton Opial
Fotografi: V. Byczanská, M. Kurucárová, A. Opial, A. Zemaníková

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: