ladonhora silvester vystup 006V sobotu dňa 31.12.2022 usporiadal oddiel ŠKT KNM, tradičný Silvestrovský výstup na Ľadonhoru. Stretávka bola na autobusovej stanici v KNM, odchod autobusom o 09, 40 hod. do Kubaščikov vo Vadičove.

Na stanici sa nás stretla len malá partia, no postupne na každej autobusovej zástavke ľudí pribúdalo, niektorí išli vlastnou dopravou. U Kubaščíkov nás bolo už okolo 60. Začali sme postupne stúpať na vrchol. Počasie bolo také aj onaké. Chodník posiaty krásnym hnedo červeným lístím, blatistý, šmykľavý, pekná hmla, no jedná radosť z výstupu v najvyššom stupni pozornosti, postrehu, obratnosti a radosti.

ladonhora silvester vystup 003

Postupne ako dochádzame na vrchol Ľadonhory 999 mnm, začína mrholiť a dážď sa mení na snehové krúpky. Na severnej strane vrcholu bolo ešte dosť snehu a aj zľadovatelého, po ktorom bolo nutné isť maximálne v najvyššom stupni pozornosti XXXLLL. Podaktorí sa vydali smerom na Výhliadku nad Vadičovom a ku chate pod Ľadonhorou.

ladonhora silvester vystup 007 

ladonhora silvester vystup 008 

Na vrchole sa stretávame, podávame si ruky, bozky a priania do Nového roku, vládla tu ešte príjemná Vianočná nálada a pohoda. Samozrejme nechýbali ani prípitky a už aj Novoročné bozky. Prichádzajú tu ľudia aj z opačného smeru. Ale nechýbali tu ani krásne psy – turisti ktorí prišli pozdraviť náš výstup. Postupne sme sa vybrali každý po svojej trase domov osláviť príchod Nového roku v kruhu svojej rodiny.

Teodor Bráciník
Šport klub turistiky KNM

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: