vystup velka raca 033Krásne slnečné počasie prialo kysuckým turistom, ktorí sa už tradične v sviatočný deň 8. mája vybrali na výstup na Veľkú Raču. Turisti mali možnosť si vybrať rôzne varianty ciest, ktoré vedú až na vrchol Rače.

Najväčšia skupina turistov začala svoj výstup už zo zastávky „Oščadnica - spoločenský dom“. Táto turistická trasa je veľmi zaujímavá, už na začiatku sa nachádza čarovná lúka, ktorá sa stala veľmi navštevovaným a obľúbeným miestom. Ďalšou zaujímavosťou tejto cesty je náučný chodník, ktorý má názov “Po stopách zbojníkov v pohraničí”.

vystup velka raca 009

Chodník je dlhý 10 km a končí pod Upratiskami, nachádzajú sa na ňom sochy zbojníkov, ktoré sú dielom akademického sochára Jozefa Mundiera a taktiež informačné tabule. Pri rozhľadni Surovina sa nachádza príjemné posedenie, ktoré využili aj turisti putujúci až na vrchol Veľkej Rače.

vystup velka raca 012

Ďalšou významnou zastávkou boli Upratiská, pamätník padlým vojakom druhej svetovej vojny, kde sme si pripomenuli už 78. výročie jej ukončenia. Pivo a guláš posilnili turistov na chatách pod Veľkou Račou a odtiaľ ich kroky viedli až do cieľa na vrchol Veľkej Rače a na chatu v Poľsku, kde ich smäd zahasilo poľské pivko. Z vrcholu Veľkej Rače turisti zostúpili do doliny Dedovka, kde túru úspešne ukončili.

vystup velka raca 021

Výstup sa naozaj vydaril, príjemné slnečné počasie, nádherné výhľady a super partia sa postarala o nezabudnuteľný zážitok.

Autor: Beáta Hluzáková
Foto: Peter Kultán

 

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: