turistika korna 008Naša prvá návšteva jedinečnej lokality Nižná Korňa bola zameraná na pamiatky Korne, dostupné autom. Presný plán, kam pôjdeme a čo navštívime, sme nemali, nechávali sme to na náhodu.

Tu sú miesta, ktoré sme napokon počas pol dňa navštívili:

Replika veterného mlynu

veterny mlyn kornaHneď na začiatku obce nás zaujal veterný mlyn – replika. Stojí pri prístupovej ceste pre autá neďaleko zastávky a miesta, kde sú smerovníky zelenej značky do vyššie položených osád Varmusovci a Malíkovci. Je to skôr atrakcia pre deti, vo vnútri sa dajú vidieť časti zariadenia. Pri mlyne je aj náučná tabuľa, ktorá ukazuje aj ostatné zaujímavosti, ktoré stoja v Korni za zastavenie. Sú zobrazené na mapke, a tak máme skadiaľ brať inšpiráciu.

Ropný prameň

Toto je miesto, o ktorom sme už mnohokrát počuli, a tak sme si ho chceli pozrieť na vlastné oči. Je neďaleko mlyna. Pri hlavnej ceste je vybudované malé parkovisko, ktoré sme využili na odparkovanie. Ani tu nechýbajú náučné tabule o prameni, ani prístrešok pre posedenie. Od hlavnej cesty odbočuje ku prameňu do mierneho briežka žltá značka (táto značka začína v časti Turzovka, Predmier pri odbočke do Korne).

Deťom sa tmavý prameň a pramienok stekajúci dolu svahom páčil, my dospelí sme ocenili pekný pohľad od prameňa na dolinu.

korna ropny pramen 001

Drevený kostolík

Pastoračné centrum a kostol Najsvätejšieho Srdca Ježišovho. Drevený kostolík, teraz pastoračné centrum, slúžil ako prvý kostol pre bohuslužby pre samotných obyvateľov Korne. Obyvatelia tak nemuseli navštevovať Turzovku alebo Klokočov. Neskôr túto funkciu zastúpil nový kostol Najsvätejšieho Srdca Ježišovho, ktorý stojí neďaleko. Je pred ním umiestnená socha socha Božského Srdca Ježišovho, teda patróna kostola. Inštalovaná bola len pred niekoľkými rokmi. Ak prejdete okolo kostola tak tam nájdete aj Sochu Panny Márie Lurdskej. Je umiestnená v samostatnej umelej (betónovej) jaskynke. Tá je však na boku kostola zapustená do brehu, ktorý vznikol terénnymi úpravami pri stavbe. A tak sme si obzreli obidva kostolíky. Ani tu nechýbala náučná tabuľa.

kostol korna 1 kostol korna 2

Múr histórie

Pri odbočke na Živčákovú pri miestnej Coop Jednote stojí Múr histórie. Celý sme si ho podrobne obzreli. Priečelia dvoch chalúpok, ktoré sú do neho zakomponované, boli pekne zrekonštruované. Páčilo sa nám aj náradie, či lavička na sedenie pre návštevníkov. Veľmi sa nám páčili aj čierno-biele zábery chalúpiek na paneloch na krajoch. Zobrazené chalúpky sú z rôznych častí Korne a majú typické prvky miestnej ľudovej architektúry. Návštevníci, ktorí nejdú do osád priamo alebo iba Korňou prechádzajú, si tak na tomto mieste môžu vytvoriť predstavu, ako osady vyzerajú. Je ich tu v širšom okolí podľa náučných tabúľ až 36. Bolo teplo, a tak nechýbali na občerstvenie nanuky, ktoré sme kúpili v Jednote a deti ich zbaštili sediac na lavičke.

mur historie korna 002

mur historie korna 001

Lipy

Presnejšie Tri lipy, ktoré sú zobrazené v erbe Korne, sa nachádzajú na kraji lesíka. Odbočiť treba pri penzióne Kriváň a pokračovať hore dolinou Dáždeného potoka. Ešte pred prvou krátkou odbočkou z cesty doprava, zaparkujte. Lipy stoja na kraji lesíka poniže. Sú mohutné a isto majú čo to za sebou a keby mohli, vedeli by rozprávať zaujímavé príbehy. Ich majestátnosť vzbudzuje rešpekt a úctu, o to krajšie budú, keď listy líp naplno vyrašia. Z lúk pri lipách je pekný pohľad cez dolinu ku Živčákovej, ktorá je predovšetkým pútnickým miestom.

My sme toto miesto vynechali, uprednostnili sme menej navštevované miesta s nižšou koncentráciou ľudí. Autom sme sa previezli aj vyššie dolinou Dáždeného potoka. V obydliach sme videli domácich aj chalupárov. Do týchto miest by sme sa chceli ešte vrátiť a prejsť sa napríklad ku pôvodnému veternému mlynu U Šulcov. Nevedie sem značený chodník, tak to bude o to zaujímavejšie a bude to vyžadovať prácu s mapu a GPS. Už teraz sa na to tešíme.

lipy korna 1 lipy korna 2

Korňa – Zátoka

Autom sme sa doviezli na koniec asfaltovej cesty. Je tu zastávka Zátoka pre autobus a aj smerovník červenej turistickej značky. Ak sa ňou vydáte, dá sa urobiť peší okruh cez osadu Zátoka do Vyšného Kelčova a odtiaľ sa vrátiť do Korne po modrej turistickej značke. V opačnom smere červená značka pokračuje do osady Majtánovci, či vzdialenejšej Riečky. Deťom sa páčil vytesaný pilčík Vlado pri moste na spomínanej modrej značke. Aj do týchto častí sa plánujeme vrátiť na dlhšiu pešiu prechádzku.

pilcik korna

Dreveničky a výhľady

Na záver nášho spoznávania Nižnej Korne sme si od repliky mlyna, kde sme začínali, vyšli pešo po lúkach ku vyššie položeným domčekom. Na lúkach sa pásli ovce. Zhora, kde sa sprava pripájala spomínaná zelená turistická značka vedúca do osady Malíkovci, sa ukázali krásne široké výhľady na Živčákovú ako aj ďalšie osady poprepletané chodníčkami.

V lokalite Nižnej Korne sa nám veľmi páčilo a určite sme tu neboli naposledy. Májová príroda tu bola veľmi pekná a lákala na ďalšie prechádzky. A je kam ísť - sú tu široké možnosti pešej turistiky po značených chodníkoch, ale aj po neznačených chodníčkoch, ktorými bývajú pospájané osady. A sú tu možnosti aj na cyklistiku. Cez Nižnú Korňu, či spomínanú Zátoku vedie Kysucká cyklomagistrála. Záleží len na Vás, čo si vyberiete. Stačí si len vybrať a ísť...

Ak sem zavítate, prajem Vám veľa pekných zážitkov.

autor a foto: Jana Bílešová

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u:

 Stiahnite si apku KYSUCE
Nemáte ešte mobilnú aplikáciu? Môžete si ju stiahnuť tu >> Správy, doprava, turistika, zaujímavosti.