cykloturistika hrcava 009Už tradične, ako po minulé roky sa na sv. Cyrila a Metóda zúčastnili členovia TK Polom Raková a ich priatelia na Cyrilo-Metodejskej púti a omši na Hrčave. Išlo sa ako vždy na bicykloch.

Štart bol na stanici v Čadci. Po spoločnej fotke sme vedľajšími cestami smerovali k našej prvej zastávke pod najvyšším mostom v strednej Európe - Valy.

cykloturistika hrcava 002

Tu sme sa rozdelili, jedna časť išla priamo na Trojmedzie a druhá išla na vysokú vyhliadkovú hojdaciu lavičku na Čiernom časti Valy. Po stretnutí na Trojmedzí sme prešli cez poľskú Jaworzynku ku kostolu na Hrčave. Tu sme sa zúčastnili sv. omše. Malá dedinka Hrčava ožila stánkami, vystúpeniami a návštevníkmi, ktorých počet niekoľko násobne presiahol počet trvalých obyvateľov.

cykloturistika hrcava 015

Po omši sme pokračovali smerom na chatu Gírová, so zastávkou na Dílku u hasičov, ktorí hasili pútnikom smäd. Pri ceste sme odskúšali funkčnosť zvoničky na Komorovskom Grúni a po nepríjemnom stúpaní sme dorazili na chatu Gírová. Niektorí z nás išli navštíviť skalné útvary Čertový mlýny, ktoré sú od chaty vzdialene asi len 5 minút chôdze. Je to nádherné miesto schované v lese s rozsiahlou kamennou stenou, v ktorej sa nachádza aj niekoľko jaskýň. Pokračujeme smer na chatu Studeničné. Prechádzame okolo veľkého pôdneho zosuvu na Štipánke.

cykloturistika hrcava 032

Na chate Studeničné sme spravili dlhšiu zastávku spojenú s obedom. Po výbornom obede sme klesali lesnými cestami, až na Mosty u Jablunkova. A zase stúpame na Gorňačku. Tu niekoľko z nás navštívilo opevnenie Hradisko Šance. Trasa ďalej pokračovala cestičkami v lese, ktorý nám poskytol chládok v horúcom dni. Prichádzame na Megoňky a s krátkou zastávkou navštívime kamenné gule. Tu sa naše cesty rozdelia. Časť cyklistov pokračuje cez Milošovú do Čadce a druhá časť smeruje cez ďalšie stúpanie na Korcháň. Tu letmým pohľadom skontrolujeme prebiehajúce hody a už len dlhým klesaním prichádzame do Rakovej, kde doplníme tekutiny a ukončíme nádherne strávený deň.

 

Peter Kultán

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: