turistika ladonhora 023Kysucká Ľadonhora je majestátny kopec týčiaci sa nad Horným Vadičovom. Na lúkach pri kraji lesa sa nachádza veľmi pekné výhľadové miesto, nazývané Vyhliadka pod Ľadonhorou. Navštívili sme ho viackrát začiatkom tohto roka, veľmi sa nám tu páčilo, a tak sa radi o tento milý tip na prechádzku podelíme.

Dlhšia trasa na vyhliadku vedie po z Dolného Vadičova od krčmy U Tigra po zelenej turistickej značke. Trasa je spočiatku nenáročná, vedie pekným údolím aj okolo chaty pod Ľadonhorou, ktorá je v súkromných rukách. Strmšie stúpanie začína až na mieste, kde chodník opúšťa údolie a stáča na juhovýchod. V stúpaní prídete na rúbanisko a potom sa nakrátko vchádza do pekného bukového lesa.

Videli sme tu viacero chodníkov zvery a aj veľa stôp. Keď chodník definitívne vyjde z lesa, ste na vyhliadke vo výške 726 metrov nad morom. Nadmorská výška je dostatočná na to, aby poskytovala pekné výhľady, či na vŕšky Kysuckej vrchoviny, alebo, v lepšom prípade, aj na malofatranský hrebeň týčiaci sa za kysuckými vŕškami.

Druhou možnosťou je prísť na vyhliadku z Horného Vadičova – od osady U Kubaščíkov, tiež po zelenej značke. Strmšie stúpanie je akurát na začiatku, trasa je zhodná s výstupom na Ľadonhoru. Na rázcestí pod Ľadonhorou zelená značka odbočuje doľava.

Vedie krajom bukového lesa, pri chodníku sú aj dva pramene, na viacerých miestach ľahko prejdete aj na lúky. Na vyhliadke je neďaleko smerovníka žltá drevená lavička. Určite sú aj iné možnosti, ako prísť na vyhliadku aj mimo značených turistických ciest.

turistika ladonhora 018

turistika ladonhora 019

turistika ladonhora 024

A tu je zopár kopčekov, ktoré môžete zhora vidieť: Malý a Veľký Rozsutec Malej Fatry, z Kysuckej vrchoviny oba vrcholy Magury, sedlo Jalovec, ktoré sa volalo aj sedlo pod Magurou, zalesnený hrebeň Požehy, sedlo Žiarce, či Straník. Nechýbajú ani Kysucké pyramídy – Ostré a Vreteň, Martinské hole a malofatranský hrebeň s Veľkým a Malým Kriváňom, Stratenec, či Suchý vrch. Pri spiatočnej ceste sme sa vracali výhľadovými lúkami.

Včelnica Kašička

Ak sa nemusíte vracať ku autu, uvedené trasy môžete spojiť. A ešte jeden tip – ak budete spod horského hotela Hájnice pokračovať po modrej turistickej značke popri Vadičovskom potoku, asi po 1.8 km prídete ku včelnici Kašička.

turistika ladonhora 035

Okrem úľov sú tu stoly na posedenie, náučné tabule venované včeličkám, drevené cyklostojany, či mapa blízkeho okolia, a z dreva vytesané rôzne včelie námety. Keď vyjdete na horný kraj lúčky, spod lesa sa Vám ukáže vrchol Ľadonhory.

Prajem pekné objavovanie.

Jana Bílešová

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: