klubinska dolina cyklotrasa 011Cyklotrasa do Klubinskej doliny je vhodná aj pre deti. Prečítajte si tip na cyklovýlet od Janky Bilešovej.

Bočné doliny vedúce z Bystrickej doliny sú náročnejšie, je na nich výškové prevýšenie. Prešli sme viaceré a veľmi sa nám páčila Klubinská dolina. Myslím si, že ak sa deti na Bystrickej cyklotrase už trochu nudia, táto dolina môže byť pre ne veľmi dobrou voľbou. Prípadne jej návštevu môžete skombinovať aj s návštevou časti Bystrickej cyklotrasy.

Cyklotrasa do Klubinskej doliny začína za mostíkom so žltým zábradlím na konci Klubiny a tiahne sa severným smerom ku Veľkej Rači. Tak sme tu v lete po obede mali slnko v chrbte, čo bola výhoda. Dolina je spočiatku viac otvorená, na lúkach pozorujeme úle a kúsok ďalej je na okraji lesa vyvedený prameň.

Stúpanie na kvalitnom asfalte je iba mierne, a tak si myslím, že je vhodná aj pre deti. Dolinou vedie Klubinský potok, ktorý vytvára na mnohých miestach pekné zákutia. Ich výhodou je, že sú blízko cesty, a tak sa tu dá na mnohých miestach zastaviť a pozrieť si potok, či už z lávok alebo mostíkov, ktoré sú vyvedené ku chatám, či horárňam v doline. A dá sa tu aj len tak počľapkať v osviežujúcej vode, čo je super najmä v teplom letnom počasí.

klubinska dolina cyklovylet 002

Po necelých 5 kilometroch odbočuje z doliny doprava Ráztocká dolina – je tu cyklosmerovník – ste vo výške 585 metrov nad morom. My pokračujeme ďalej Klubinskou dolinou, je tu ďalšia horáreň, pred ňou veľký senník a pri ceste je pekné miesto s vyrezaným menším krížom upevneným na jednej z líp s lavičkou.

Zaujímavou lokalitou je aj Prírodná rezervácia Klubinský potok – toto miesto by sa tiež stálo za podrobnejšie preskúmanie. Postupujeme dolinou a čoskoro míňame horáreň Klubina. Kúsok nad ňou sa kvalitný asfalt mení na trochu horší, ale s trekovým alebo na horskom bicykli to bez problémov zvládnete. Až tu sú na dvoch krátkych úsekoch prudšie stúpania. Tak spomaľujeme, nie je to nič, čo by sa nedalo zvládnuť. Vpravo sú ďalšie súkromné chaty.

klubinska dolina cyklotrasa 004

Prichádzame na rozdvojku, kde je drevený smerovník s textom Veľká Rača. Má aj drevenú vrtuľu, ktorou sa dá aj zakrútiť. Ideme doľava, vchádzame do lesíka a potom na čistinku s chatami a krížom. Na kameni na mramorovej doske pri kríži je pamätný text „Ján Pavol II., milovník Beskýd, ochraňuj nás.“ s dátumom 6.8.2011. Vľavo stojí drevený smerovník, ktorý navádza na neznačený turistický chodník, ktorý odtiaľto vedie už prudším stúpaním ku chatám na Rači. Niekedy si ho určite z tejto strany prejdeme, vyzerá to zaujímavo.

Obzeráme si aj chalúpky na čistinke a ochladzujeme sa v potôčiku, ktorý popred ne tečie. Pekné miesto a určite sa sem ešte vrátime. Ak by sme pokračovali od rozdvojky doprava, prišli by sme ku ďalším chatám. Ráztocká dolina stúpa a pokročilí cyklisti môžu vyjsť až na 1005 metrov vysokú Kýčeru a zísť do vedľajšej doliny Veľkého Potoka alebo na jedinečné Brýzgalky. Ale to je už so stúpaním iná káva.

klubinska dolina cyklotrasa 008

Otáčame sa na spiatočnú cestu a užívame si zjazd, rýchly je tak akurát. V Klubine sa na bočnej ulici po prejdení lávky nad potokom zastavujeme v Hostinci. Navádza nás ku nemu šípka Hostinec od posledných domov. Príjemne sme si tu posedeli a osviežili sa pivom.

Klubinskej doline sme určite neboli naposledy a prídeme sem vyskúšať na horských bicykloch aj kondíciu detí. Autom je dovolené prejsť dolinou, nenašli sme tu značku zákazu vjazdu, ani rampu, čo je možné využiť pri turistike na Veľkú Raču. Počas našej návštevy vychádzali chalupári autami ku chatám a ešte sme tu stretli jedného motorkára. Cyklisti sme tu boli jediní.

autor a foto: J. Bílešová

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: