pedalovnik 2022 008Dovoľujem si napísať pár slov ku výbornej cyklistickej akcii Pedálovník organizovanej v sobotu 25.6.2022, ktorej sa zúčastnila partia cyklistov dospelých aj detí z Kysuckého Nového Mesta a Žiliny. Turisti z oddielu v KNM sa zmenili na horských cyklistov - bolo nás 10, z toho 4 deti vo veku 9 až 11 rokov.

Nešlo o to naháňať sa za kilometrami, ale užiť si prírodu zo sedla bicykla, zastaviť sa na zaujímavých miestach, porozprávať sa s priateľmi, užiť si ich spoločnosť po pandémii korony. Aby sme sa mohli zúčastniť tomboly, tak sme potrebovali pečiatky z dvoch kontrolných stanovíšť – pre deti sme vybrali lokality tak, aby cestu aj prevýšenie do kopca zvládli – stanovištia na hrade Starhrad a na Paseke pod hradom Strečno. Jeden člen vyšiel na bicykli aj na vyššie položený Polom, kde bolo tiež kontrolné stanovište. Ďalšie možné ciele boli Straník, sedlo Žiarce, či chata pod Suchým.

Cyklistická trasa nášho Pedálovníka s deťmi bola nasledovná:

Varín námestie – krížová cesta nad Nezbudskou Lúčkou – Starhrad – Nezbudská  Lúčka – Strečno Paseka – kaplnka Jána Nepomuckého – Varín – časť pripravovanej cyklotrasy do Terchovej po dedinku Stráža – Koňhora - aukemping Varín – Varín námestie.

Mňa príjemne prekvapila krížová cesta a aj upravené okolie Starhradu, ktorý bol vyčistený a bez náletov a tak sme pekne videli zvyšky ruín. Na bicykloch sme prišli na rázcestie pod hradom, odkiaľ sme všetci poctivo vytlačili bicykle až ku hradu. Okrem občerstvenia na kontrolnom stanovišti sme si kúpili magnetky a lokálne pivo – finančné prostriedky z jeho predaja idú na obnovu hradu, a tak sme radi prispeli aj vyššou sumou. Prezreli sme si hrad, výhľady na meander pod nami boli úžasné. V teple nás potešil prameň pod Starhradom priamo pri cestičke a potešili nás aj všetky zjazdy.

pedalovnik 2022 005 

pedalovnik 2022 006

V Strečne sme stretli aj účastníkov preteku Strečnianska mašľa, ktorý sa konal v rovnaký deň. Na Paseku sme vyšli všetci bez problémov, tu náš čakali iontové nápoje a super koláčiky. Na spiatočnej ceste sme sa zastavili pri kaplnke, ktorá stojí na vŕšku priamo nad cestou a pochutnali sme si na výbornej zmrzline na námestí. A keďže sme mali dosť času do tombole, rozhodli sme sa obzrieť si pripravovanú cyklotrasu do Terchovej. Na trase sme sa otáčali pri rozostavanom mostíku pred obcou Stráža, potom sme prešli mostíkom ponad Varínku ku Koňhore. Zastavili sme sa v kempingu pri Varíne, kde sa deti vyšantili a hladoši zahnali hlad. Boli sme tu schovaní pod strechou, kým padlo pár kvapiek dažďa. Potom sme smerovali už naspäť na námestie – tu nás čakala odmena - medaila a občerstvenie. Hlavne sme zažili veľa, veľa, veľa srandy a zábavy – veď hlavne o tú nám išlo.

pedalovnik 2022 010

Všetkých milovníkov cyklistiky, aj rodinky, ktoré majú radi cyklistiku, by som chcela povzbudiť, nech vyskúšajú podobné akcie – majú svoje čaro.

O rok, ak sa nám podarí, sa veľmi radi zúčastníme znova. Ktovie, možno bude kontrolné stanovište aj na spomínanej cyklotrase do Terchovej.

Veľké ďakujem patrí všetkým organizátorom a sponzorom podujatia a dobicyklovania o rok!!!

 

Jana Bílešová

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: