bezky kralovsky okruhPartia bežkárov sa opäť vybrala na cesty. Teodor Bráciník píše, ako sa bežkovalo počas uplynulej soboty.

Kopce a vrcholy volajú SOS, pozor mizne sneh, zajtra tu už možno nebudem, ale som tu ešte stále dnes.

No nepomôž kopcom, snehu keď plačú, že im mizne biela perinka, aj bežkám v pivnici keď im je ľúto za pohybom po snehu. A tak v sobotu 20.2.2021 hybaj zasa za snehom na Kráľovské okruhy nad Čadečkou, chvála bohu nie pešky, ale na bežky. Pridávajú sa aj dve kamarátky.

Začíname na konci obce Čadečka pri krčme Múzeum u Kráľovcov alebo ,,U Králi´´ od čoho je asi odvodený aj názov týchto bežkárskych trás. Je tu výber na rôzne bežkárske okruhy s rôznymi dĺžkami a prevýšením. Žiadne strmaky ani padáky, jednoducho kráľovské trate. Sneh je primrznutý, hmla a teplota okolo -2°C. Na stromoch ani stopy po snehu, ale po vyvalcovanej trase ešte stále dosť snehu s čoho máme radosť. Pošmykuje nás a tak ideme mazať s tekutými voskami – klistrami, zaberajú a šľape sa nám podstatne lepšie, ale aj my mažeme a dezinfikujeme!

cadecka kralovsky okruh 003

Makáme smer Bukovský okruh, tu sa stretáme nezávisle s partiou z oddielu ŠKT KNM, ktorá si užíva sniežik od Oščadnice v opačnom smere. Sme zhruba pod hlavným hrebeňom Javorského. Spravíme si par vzájomných foto, vymeníme informácie a ideme ďalej. Postupne sa dostávame smerom nad Bukov a tu už hmla postupne ustupuje a nám sa ukazujú konečne krásne výhľady smerom na Javorníky.

Pod nami biele more a krásna tmavomodrá obloha zasa hore. Fantázia akú dokáže vytvoriť len príroda a vyššia moc. Vydávame sa opäť smerom k Múzeu. Stopa pod hrebeňom Liskovej je v tieni a je primrznutá, ale nám to nevadí, pretože je dostatočne široká a upravená, vďaka správcovi a dobrovoľníkom ktorých dnes už veľa nebýva.

cadecka kralovsky okruh 009

Musím im od všetkých sŕdc poďakovať XXL-krát za všetkých bežkárov a milovníkov prírody. Veď len to, že počas našej bežkovačky sme ich stretli pri úprave s valcom dvakrát, tak ju majú stále v perfektnom stave.

Svedčí to o ich vzťahu k prírode ale aj o tom že majú z toho radosť, keď si bežný turista užíva ich nezištnú prácu, ale to sú asi turisti nadšenci srdcom,nohami aj hlavami do snehu a prírody strelení.

cadecka kralovsky okruh 011

Vydržte, ďakujeméééé, hodne sííílll, snehu, optimizmu a zdraviááá!!!. Myslím, že to patrí hlavne p. Gomolovi a jeho spolu nadšencom.

Teodor Bráciník, ŠKT KNM

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: