turistika rakova staskov 019Tiež výber dnešnej túry bol prispôsobený zimným podmienkam aj keď snehu nie je veľa. Po rozorávaním udržiavaných cestách je to predsa len pohodlnejšie.

Trasa: Raková, Trstená,, ZŠ – Smrečkovci – Nižná Petrová – Vyšná Petrová – sedlo pod Kuchriskami – Blažíčkovci – Staškov, U Belkov – Duskovci – Lazy (SAD U Mravcov) –  Prachniarovci – Vrchmosty 604 m – Staškov, žel. st..

trasa rakova staskov

Charakteristika: pohodlná nenáročná trasa, v úseku sedlo pod Kuchriskami – Blažíčkovci neznačene, lesom a lúkami – treba dať pozor na orientáciu.
Počet účastníkov: 31.
Počasie: ráno zamračene, postupne k obedu pretrhávanie oblačnosti, dosť veterno.
Dátum konania: 24.1.2023.

Zo zastávky SAD Raková, Tstená,, ZŠ odchádzame v zamračenom počasí – ale hlavné je to, že predpovedané dažďové prehánky sú už mimo nás. Po prejdení potoka Trstená pomaly stúpame cez Petrovú – Nižnú aj Vyšnú – do sedla pod Kuchriskami. Až sem sa išlo pohodlne po rozoranej ceste.

turistika rakova staskov 008

No do osady Blažíčkovci musíme terénom. Snehu nie je síce veľa, ale aj toľko ho stačí na to, aby zakryl aj v lete sotva znateľný chodníček. Smer ďalšej cesty je však jasný, ale aj tak schádzame do osady s menšou „odchýlkou“. V osade Blažíčkovci sa dostávame do „starých časov“, keď ešte nebolo v móde vycapiť na každý chodník tabuľku „Súkromný pozemok, zákaz vstupu“. Prechádzame „furmanskou cestou“ pomedzi domy, akoby cez nejaké mini námestíčko. Za Bahanským potokom vchádzame do katastra obce Staškov a opäť po upravenej ceste schádzame do osady U Belkov.

Rozhodovanie o mieste, už pomaly potrebnej svačiny, dopadlo dohodou, že si ju urobíme až na zastávke SAD Staškov, Mravcov, kde už budeme mať za sebou posledné stúpanie dnešnej trasy. Nepočítali sme však s nepríjemným vetrom, ktorý nám potom znepríjemňoval túto činnosť.

turistika rakova staskov 013

Kvôli atraktívnejšiemu terénu meníme plán zísť do Jelitova, a pokračujeme náučným chodníkom Jozefa Krónera smerom do centra Staškova. Zmena plánu sa, aj napriek nie bohvieakej viditeľnosti, oplatila. Výhľady z Vrchmostov do Hornokysuckého podolia sú naozaj veľmi pekné. (Návšteva tohto miesto stojí za aj krátku nedeľnú vychádzku).

Po príchode na železničnú stanicu Staškov sa takmer ani nestačíme rozlúčiť s kolektívom, pretože do stanice práve vchádza vlak smerom do Makova, a tak bez akéhokoľvek čakania končíme ďalšie vydarené potulky.

Text Anton Opial
Fotografie: Anna Zemaníková a Anton Opial

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: