vysoke tatry hrebienok 011Vo štvrtok 20. januára 2022 sa vyberáme na seniorské potulky do Vysokých Tatier – presnejšie na Hrebienok.

Trasa: Starý Smokovec, žel. st. – Hrebienok (Tatranský ľadový dóm) – Starý Smokovec 
5 km, +305 m, -305 m, náš čas 2:30 hod., aj s prehliadkou dómu

Charakteristika: trasa na Hrebienok je nenáročná, prístup po zelenej značke popri pozemnej lanovke bez problémov s orientáciou. vhodná aj pre menšie deti
Počet účastníkov: 23
Počasie: ráno a doobeda zamračené -2°C, poobede pretrhanie oblačnosti na zamračené a neskôr sneženie a silný vietor.
Dátum: 20. januára 2022

Vo štvrtok 20. januára 2022 sa vyberáme na seniorské potulky do Vysokých Tatier – presnejšie na Hrebienok.

vysoke tatry hrebienok 003

Hlavým cieľom je pozrieť si Tatranský ľadový dóm - Katedrálu sv. Jakuba zo Santiaga de Compostella, ktorú tu postavil kolektív 20-tich šikovných majstrov zo Slovenska a Českej republiky pod vedením Adama Bakoša. Na stavbu tohto unikátneho umeleckého diela spotrebovali 225 ton ľadu zmrazených do 1880 ľadových blokov.

vysoke tatry hrebienok 008

Tatranský ľadový dóm si môžete pozrieť ešte do 19. apríla 2022. Pre návštevníkov je prístupný denne od 09:00 do 16:15 hod. a v sobotu až do 19:15 hod.

Pretože sme tu na seniorských potulkách spojených s návštevou ľadového dómu už asi po šiesty krát (a zakaždým sme na dopravu využili pozemnú lanovku) rozhodli sme sa cestu zo Starého Smokovca na Hrebienok a späť absolvovať peši. Cesta hore nám trvala nie celú hodinu, dole to bolo skôr - za 45 minút a prehliadka nám zabrala slabú pol hodinku. Spolu teda 2 a štvrť hodiny. Čas do odchodu vlaku sme využili na teplý obed.

Ak sa na Hrebienok vyveziete zo Starého Smokovca pozemnou lanovkou môžete sa venovať poznávaniu jeho najbližšieho okolia: vodopády Studeného potoka, Obrovský vodopád, Rainerova chata (najstaršia chata v Tatrách) - pri chate si môžete obdivovať ručne vyrobený Betlehem zo snehu, Zámkovského chata, Bilíkova chata. Pre lepšiu orientáciu pri plánovaní je zobrazený výrez turistickej mapy.

turisticke okolie hrebienkaTuristické okolie Hrebienka

zelena trasa hrebienokZelená trasa na Hrebienok

Pokiaľ budú vhodné snehové podmienky môžete svoj program spestriť sánkovačkou z Hrebienka do starého Smokovca po 2,5 km dlhej sánkarskej dráhe. POZOR! Sánky sa požičiavajú v Starom Smokovci pri dolnej stanici pozemnej lanovky.

Text: Anton Opial
Fotografie: Anton Opial a Anna Zemaníková

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: