trasa vrescovka lalily 003Dva krát do tej istej rieky nevstúpiš (Heraskleitos, 5. stor. pred Kristom). Pravdivosť tohto výroku sme si overili na seniorských potulkách 30. augusta 2022, keď sme sa vybrali „zopakovať“ si trasu z Vreščovky do poľskej obce Laliky z utorka 16.1.2018.

Trasa: Vreščovka – Vreščovské sedlo – Skalane – Serafínov grúň 784 m – Zwardoň, Na  Beskidku – Rachowiec, osada – Rachowiec 954 m – Mały Rachowiec – Stańcowka – Laliky, žel. st.

trasa vrescovka laliky

Dĺžka: 9 km, stúpanie +260 m, klesanie -300 m, čas na prejdenie 3:00-3:15 hod.
Charakteristika: ľahká trasa, krajinársky a výhľadovo veľmi atraktívna.
Dôležité je preštudovať aktuálny cestovný poriadok PKP aj ŽSR.
Počet účastníkov: 27.
Počasie: polojasno, veľmi teplo.
Dátum seniorských potuliek: 30.8.2022.

Pokiaľ nás v roku 2018 z trasy „vyhnali“ zima, sneženie a silný vietor, tohtoročné augustové potulky sme si vychutnávali v teplom a slnečnom počasí umožňujúcom ďaleké výhľady.

Po žltej značke sme sa z Vreščovky dostali stúpaním po asfaltovej ceste, spájajúcej Oščadnicu s poľskou gminou Rajcza, do sedla medzi Vreščovským Beskydom a Skaľankou. Po krátkom odpočinku pokračujeme po poľskej červenej značke, cez viaceré osady náležiace k Zwardoňu, s obmedzenými výhľadmi do údolia potoka Słanica. Až po opätovnom vyjdení na hraničný hrebeň, nad lyžiarskymi vlekmi v Serafínove, sa výhľady stávajú naozaj lahôdkovými, no najkrajšie sa ponúknu tým, ktorí sa odhodlali k výstupu, až z lysého vrcholu Rachowca 954 m. Ak sa do týchto končín zatúlate tak krátky, no pomerne strmý, výstup na Rachowiec si rozhodne nenechajte ujsť a určite neobanujete.

trasa vrescovka lalily 010

S pohodlnejšou časťou nášho dnešného kolektívu sa opäť v pohode stretáme v Krčme Swojskie Klimaty v osade Mały Rachowiec pri chutnom jedle a hlavne dobrom pive.

Záverečný 2,5 km úsek na železničnú zastávku PKP Laliky je už len z kopca po asfaltke vedúcej cez takmer desiatku samôt roztrúsených na severnom výbežku Rachowca. Po ceste príchode vlaku do Zwardoňa zisťujeme, že na vlak do Čadce máme fúru času a tak ho využívame na „predĺženie“ dnešnej túry a pešo ideme až do Serafínova.

Text a fotografie Anton Opial

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: