turistika sutovsky vodopad 019Vodopády sú jednými z najlákavejších výtvorov prírody. A nútia nás k pohybu, pretože pokiaľ ich chceme vidieť a pokochať sa ich krásou musíme sa vybrať „za nimi“, nakoľko len veľmi málo ich je viditeľných z cesty. Jedným z takých, ku ktorému musíme prejsť 4,5 km, je aj Šútovský vodopád.

V dobre zvolenom čase návštevy, najmä počas skorej jari, keď sú dostatočné zdroje vody z topiaceho sa snehu, nebudeme vynaloženú námahu rozhodne ľutovať. No tuto musím pripomenúť, že svojou krásou dokáže očariť aj keď sa počas mrazivých období zimy premení na ľadopád. Šútovský vodopád je svojou výškou 38 m štvrtým najvyšším na Slovensku a mnohí ho hodnotia aj ako najkrajší na celom Slovensku.

turistika sutovsky vodopad 012 

turistika sutovsky vodopad 018 

A kdeže sa to tento krásavec nachádza? Podľa mena je to jasné - v katastri obce Šútovo, najsevernejšej obci Turca s počtom asi 500 obyvateľov, ktorej meno nesie aj 9,5 km dlhý Šútovský potok vytvárajúci Šútovskú dolinu. Za vyššieho stavu vody, ako sme mali my, 37 kysuckých turistov seniorov vo štvrtok 30. marca 2023, si určite vychutnáte aj tento potok, ktorý vďaka svojmu sklonu vytvára takmer neprerušenú sústavu kaskád.
 

turistika sutovsky vodopad 019
 

Pre tých, ktorí si tento fenomén „nestihli“ všimnúť, ale najmä pre tých, ktorí sa za krásou vodopádu vyberú v čase menej vodnatého potoka, prinášame na záver samostatnú fotogalériu, zobrazujúcu krásu prúdiacej vody, zobrazenú fotoobjektívom nášho kolegu amatérskeho fotografa Miroslava Paveleka z Novej Bystrice.

Tí, čo sa k vodopádu vyberú v čase hojného pohybu turistov sa možno budú môcť pri troche šťastia po trase aj občerstviť - v chate Fatranka pri ústí doliny a v chate Vodopád zhruba na polceste k vodopádu.

Text a fotografie Anton Opial

Fotogaléria Miroslav Pavelek

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: