kamenite rozhladna vystup 008Kysuckí turisti seniori zahájili tohtoročnú sériu potuliek v piatok 6. januára 2023 výstupom na Kamenité 834 m (Jantošikov vrch) pri Mikovčákovej rozhľadni.

Trasa: Turzovka, Vyšný koniec – Plešíkova Kýčera – Veľká lúka (Halgašovský vrch) – Kamenité 834 m – U Kormanov – Dlhá nad Kysucou.

kamenite vystup
Charakteristika: nenáročná trasa, z Kamenitého pekné výhľady,
Počet účastníkov 26.
Počasie: oblačno, postupne zamračené, na vrchole hmla.
Dátum: 6.1.2023

Tohtoročné „kopno“ nám umožnilo trochu pozmeniť výstupovú trasu. Zo zastávky SAD Turzovka, rázc. Turkov sme nepokračovali ako po iné roky po štátnej ceste cez miestnu časť Turkov, ale po lúkach Plešíkovej Kýčery s neokukanými výhľadmi na Turzovku a Vysokú nad Kysucou. Ďalšie pekné výhľady sa naskytali cez veľké holoruby po kôrovcovej kalamite pri stúpaní na Veľkú lúku. Od sedla za Veľkou lúkou sme mali s výhľadmi vystarané - hrebeňové partie Javorníkov boli totiž zahalené v hmle.

kamenite rozhladna vystup 006

kamenite rozhladna vystup 009

Na vrchole Kamenitého už nachádzame značný počet turistov, ktorý sa rýchlo rozrastal. Organizátorovi akcie, ktorá sa konala už po 19-ty krát, sa zaregistrovalo 161 účastníkov nielen z Kysúc, ale aj blízkeho Považia. Vzájomné vinšovačky, gratulácie, koštovanie dobrôt sladkých aj tekutých, fotenie sa s kamarátmi a známymi, či kutie plánov na tento rok bolo vo vysokom kurze. Škoda len hmlistého počasia, ktoré ale ako vieme k horám patrí. Zostupovú cestu potom volíme po žltej značke do centra Dlhej nad Kysucou odkiaľ pokračujeme do Turzovky spojom SAD.

Text: Anton Opial
Autori fotografií: Anton Opial a Anna Zemaníková

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: