turistika rycierova hora 016Rycierova hora je svojou výškou 1225,5 m druhým najvyšším vrcholom Kysuckých Beskýd.

Trasa: Nová Bystrica, Vychylovka, Brhel (SAD) – Repisko – sedlo Príslop – Bacowka PTTK na Rycerzovej – Rycierova hora – sedlo Príslop – Šudovci – Brhel, SAD

trasa rycierova hora

Charakteristika: klasický výstup na vrchol – prvá časť stúpanie a druhá klesanie. Dobrý výhľadový vrchol.
Počet účastníkov: 31
Počasie: teplé, slnečné počasie s pomerne dobrou dohľadnosťou.

Aj keď Rycierova hora len o 10 m nižšia ako najvyššia Veľká Rača jej vrchol neposkytuje žiadne výhľady, pretože tento je súvisle zalesnený. No kto chodí na turistiku hlavne kvôli výhľadom môže sa na Rycierovu kľudne vybrať a za pekného počasia bude určite spokojný.

turistika rycierova hora 008

Jej vrchol sa nachádza v severovýchodnej časti chotára Novej Bystrice – miestnej časti Vychylovka na slovensko-poľskej štátnej hranici. Práve za výhľadmi sa na ňu v rámci seniorských potuliek, aj napriek takmer 13 km dlhej trase a 550 m stúpaniu, vybralo v utorok 10. mája 2022 31 turistov seniorov. Rovnomerné stúpanie počas 6 km výstupu spôsobili pohodu a väčšina účastníkov nechcela veriť, že celkové prevýšenie bolo 550 m.

turistika rycierova hora 014

Po dlhšej prestávke v sedle Príslop sme pokračovali žltou značkou po poľskom území. Pri chate „Bacowka PTTK na Rycerzowej“ nasleduje opäť dlhší oddych, ktorý väčšina z nás využíva na občerstvenie v chate. A kolegyňa Evka na pohostenie pri príležitosti svojej 70-tky.

turistika rycierova hora 013

Spomínané výhľady sa núkajú už od samotnej chaty, potom priamo z plytkého rozložitého sedla medzi Veľkou a Malou Rycierovou aj zo samotného stúpania na Veľkú Rycierovú. Spiatočné klesanie napokon tiež nepôsobí až tak hrôzostrašne a tak v pohode stíhame „plánovaný“ autobusový spoj do Čadce.

Text Anton Opial
Fotografie Anton Opial a Anna Zemaníková

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: