rajecka kotlina turistika 017Žilinská kotlina rozkladajúca sa pod severnými úpätiami Malej Fatry a Strážovských vrchov od Terchovej na východe po Pružinu na západe dosahuje dĺžku takmer 51 km a najväčšiu šírku v okolí Žiliny až 12 km. Celková rozloha tohto medzi horského geomorfologického celku je 281 km².

Trasa: Zbyňov – Kľače – Rajec – Kamenná Poruba, hor. koniec – Ďurčiná – Rajecká Lesná
14 km, +330 m, -250 m, náš čas 4:45 hod.

trasa rajecka dolina

Charakteristika: nenáročná trasa s peknými výhľadmi
Počet účastníkov: 28
Počasie: jasno, chladný vietor
Dátum: 24. februára 2022

Píše sa, že z turistického hľadiska má veľký význam, pretože je východiskom do 5-tich atraktívnych pohorí, ktoré ju obkolesujú. No rozhodne má turistom čo ponúknuť aj samotná kotlina. Treba však mať trochu odvahy a vyberať sa na potulky po neznačených cestách, pretože peších turistických značiek je v nej ešte menej ako šafranu.

Na ďalšiu seniorskú potulku za poznávaním Žilinskej kotliny, presnejšie do jedného z jej štyroch podcelkov - Rajeckej kotliny - sa vo štvrtok 24.2.2022 vybralo 28 priaznivcov Turistického spolku seniorov Kysúc.  Za pekného, nebyť chladného vetra, tak takmer jarného počasia si užívali nádhernú krajinu, pri troche fantázie pripomínajúcu Toskánsko, medzi obcami Zbyňov – Kľače – Rajec – Kamenná Poruba – Ďurčiná a Rajecká Lesná.

rajecka kotlina turistika 015

V Rajeckej Lesnej si väčšina účastníkov nenechala ujsť možnosť pokochať sa snáď najznámejším Betlehemom na Slovensku.

rajecka kotlina turistika 025

O tom, že Žilinská kotlina je vďačným turistickým cieľom svedčí aj to, že na jednu z ďalších seniorských potuliek sa vyberieme na jej opačný koniec a budeme spoznávať kraj od Dolnej Tižiny po Nezbudskú Lúčku.

Anton Opial
Autori fotografií: Anton Opial a Anna Zemaníková

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: