trasa megonky cadca 012Nie príliš priaznivá predpoveď počasia ovplyvnila výber trasy našich ďalších seniorských potuliek.

Trasa: Milošová, Z3 – vodná nádrž Milošová – Megoňky – prírodný výtvor Megoňky – Soglovci – Dlhá – Bednárka – Korcháňovci.

trasa milosova korchan

Charakteristika: pohodlná nenáročná trasa.
Počet účastníkov: 36.
Počasie: ráno po dažďovej prehánke, zamračene, hmlisto.
Dátum konania: 12.1.2023

A tak, aby sme sa vyhli prípadným rozblateným terénom vyberám trasu po spevnených cestách, ktoré jej ale neuberajú na atraktivite. Na zastávke SAD Jesenského ul. v Čadci dnes zapĺňame autobus MHD skoro do posledného miesta. Aby nie, keď sa nás, pohybu chtivých seniorov, zišlo 36.

Zo zastávky SAD Milošová, ZŠ schádzame uličkou medzi domami k Milošovskému potoku. Po jeho prekročení pokračujeme k hrádzi vodnej nádrže Milošová, ktorá je napriek miernej zime celá pokratá ľadom. Aj keď sme iba na začiatku dnešnej trasy dávame si tu dlhšiu pauzu vyplnenú vzájomným častovaním sa. Trasa na dnes nie je dlhá a tak sa nemusíme náhliť. Aj počasie je po rannej prehánke uspokojivé – neprší a vyzerá to tak, že dnes už ani nezmokneme. Počas našej cesty, cez osady Ďadíkovci a Strýková, na Megoňky sledujeme z náprotivných úbočí stúpajúce chuchvalce hmly, ktoré postupne splývajú s nízkou oblačnosťou.

trasa megonky cadca 010

Z Megoniek sa korporatívne vyberáme obzrieť si, v súčasnej dobe už takmer prázdne, nálezisko kamenných gúľ v miestnom bývalom kameňolome. Určite to bude hoax, ale pri pozeraní do steny kameňolomu padla z pléna poznámka, že posledné kamenné gule asi odniesli „ochranári“ , aby ich na bezpečnom mieste mohli lepšie ustrážiť pred prípadnými zberateľmi prírodných rarít. Že je tak ako vidíme s tým nenarobíme nič a našu predstavu o čo tu vlastne išlo si dotvoríme na križovatke pri odbočke do kameňolomu, kde sa nachádza verná replika kamennej gule.

Vraciame sa späť na konečnú MHD odkiaľ potom pokračujeme vpravo popri osadách Soglovci a Dlhá náležiacich do katastra Rakovej. Na križovatke ciest za osadou Dlhá časť kolektívu odbočuje vľavo a zachádza do osady Kukoľanka obzrieť si zvonicu s historickým zvonom. www.mojekysuce.sk.

trasa megonky cadca 013

Tí čo už túto zaujímavosť navštívili pokračovali popri osade Bednárka do miestnej časti Korcháňovci, kde sme sa po chvíli všetci zasa stretávame a čas do odchodu autobusu trávime na otvorenej terase miestneho pohostinstva.

Text Anton Opial
Fotografie: Ján Chromík, Anton Opial, Anna Zemaníková

 

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: