velke rovne turistika 01414.7.2022 sa konečne dostáva, po 3,5 mesačnej prestávke, na program seniorských potuliek tretie pokračovanie Javorníckou brázdou.

Trasa: Kolárovice – Veľké Rovné – Dlhé Pole.

kolarovice velke rovne mapa

Dĺžka: 8,5 km, stúpanie +280 m, klesanie -300 m, čas na prejdenie 2:45-3:15 hod.
Charakteristika: ľahká – vychádzková trasa
Počet účastníkov: 17.
Počasie: ráno zamračené, postupne až skoro jasno, cez deň veľmi teplo.
Dátum seniorských potuliek: 14.7.2022.

Rannú dopravu do Kolárovíc, odkiaľ trasu začíname, volíme z Čadce dvoma smermi – cez Makov, alebo cez Žilinu podľa toho komu sa ktorá verzia výhodnejšou. Na zastávke SAD Kolárovice, roľnícke družstvo sa nás krátko po štvrť na osem stretlo sedemnásť.

Po obligátnom zvítaní sa napájame na zelenú turistickú značku pomenovanú ako „Chodník Drotárov“, ktorý spája 3 významné drotárske obce – Kolárovice, Veľké Rovné a Dlhé Pole. V zamračenom a pomerne sviežom ráne sa zahrievame v stúpaní do sedla pod kótou s vcelku zvláštnym názvom Kočí zámok (610 m).

velke rovne turistika 004

Pôvod tohto názvu pochádza údajne z čias pôsobenia bratríckych vojsk na Slovensku a v Poľsku, ktorí po utáborení na noc počas pochodov rozmiestnili vozy do kruhu, čím vytvorili kruhovú obranu tábora a preto že túto činnosť vykonávali kočiši (kočiš - po česky kočí), tak pre tento druh obrany sa ujal výraz kočí zámok.

Takmer v sedielku využívame na odpočinok lavičky pri súkromnej rekreačnej chatke. Zo sedla potom klesáme cez miestnu časť Horevsie do centra Veľkého Rovného. Tu nás očakáva naša kolegyňa Marta s manželom, ktorí už zabezpečili posedenie aj občerstvenie na terase miestnej reštaurácie a tiež prehliadku Múzea Drotárie. Dnes máme pomerne krátku trasu a tak všetko v pohode stíhame.

velke rovne turistika 010

velke rovne turistika 013

Z Centra obce pokračujeme cez miestnu časť Rimanovice, spomínané ako samostatná dedina už v roku 1408, ktorá neskôr zanikla. Pri stúpaní do sedla Osičie sa ponúkajú pekné spiatočné pohľady na časť doteraz prejdenej trasy.
V spomínanom sedle prekračujeme katastrálnu hranicu a dostávame sa na územie obce Dlhé Pole. Cesta do dediny ku kostolu sa zdá v horúcom doobedí nekonečná a tak po príchode, poniektorí až po obhliadke miestneho kostola sv. Martina, využívame možnosť občerstvenia v miestnej Pizzerii pod kostolom.

Na spiatočnú cestu domov podobne ako ráno zasa volíme dva smery – cez Bytču a Makov a cez Žilinu.

Text Anton Opial
Fotografie Anton Opial a Anna Zemaníková

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: