1Po návšteve Hostýna si za cieľ seniorských potuliek vyberáme ďalšiu moravskú horu Radhošť, ktorý má s Hostýnom veľa spoločného.

Trasa: Pustevny 1015 m – Radegast 1106 m – Radhošť 1129 m a späť
Dĺžka: 7,5 km, stúpanie +200 m, klesanie -200 m, čas na prejdenie 2:15-3:00 hod.
Charakteristika: ľahká, atraktívna vyhliadková trasa
Počet účastníkov: 49.
Počasie: skoro jasno, teplo
Dátum seniorských potuliek: 30.6.2022.

radhost

Presne mesiac po návšteve Hostýna si za cieľ seniorských potuliek vyberáme ďalšiu moravskú horu Radhošť, ktorý má s Hostýnom veľa spoločného. Je tajomný, magický, opradený legendami, posvätné aj významné pútnické miesto. A podobne ako z Hostýna bol aj z vrcholu Radhošťa dovezený (ako prvý 5.5.1868) do Prahy jeden zo základných kameňov Národného divadla.
Z opäť do posledného miesta zaplneného autobusu vystupujeme vo štvrtok 30.6.2022 na parkovisku na Pustevnách, ktoré sú najatraktívnejším a najnavštevovanejším miestom celých Moravsko-sliezských Beskýd.

 8

 11


Magnetom pre turistov sú nádherné historické stavby, hotely Maměnka a Libušín či štýlová drevená valašská zvonička a vyhliadkový altán Cyrilka aj neďaleká socha Radegasta - hypotetického boha slnka, hojnosti a úrody v slovanskej mytológii. K ich návštevnosti prispieva aj dostupnosť motorovými vozidlami z Prostrednej Bečvy a sedačkovou lanovkou z Trojanovíc. Medzi najnavštevovanejšie objekty v súčasnosti patrí Stezka Valaška – chodník v korunách stromov, ktorá bola uvedená do prevádzky v roku 2019.
Program týchto potuliek bol jednoduchý – prejsť sa po hrebeni z Pustevien cez Radegast na Radhošť a späť. Ide o nenáročnú trasu s malým prevýšením, no zato veľmi atraktívnu, najmä vďaka ďalekým výhľadom, objektom, ktoré môžeme po trase obdivovať a tiež viacerým miestam poskytujúcim občerstvenie na ktorú sa môžete bez obáv vybrať aj individuálne.


Text a fotografie Anton Opial

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: