trasa korna vysny kelcov 009V utorok 24. mája 2022 boli seniorské potulky trochu odlišné od tých predchádzajúcich tohtoročných. Po prvé preto, že boli v tomto roku dvadsiate, po druhé - mali najviac účastníkov a po tretie - svojim netradičným záverom. Jubilejné 20. seniorské potulky boli zakončené praženicou.

Trasa: Korňa, Ocú – Komaníková – Poľna – Slončíkovci – Vyšný Kelčov

korna vysny kelcov trasa
Charakteristika: ľahká – prechádzková trasa
Počet účastníkov: 32
Počasie: ráno zamračene, okolo obeda polooblačno.

Po vystúpení z ranného autobusu na zastávke SAD v Korni pri obecnom úrade sa ako vždy bez väčšieho zdržiavania vydávame po štátnej ceste smerom do miestnej časti Zátoka. Po čosi viac ako kilometri odbočujeme vľavo do Komaníkovej. Aj v tejto časti obce je vidieť ešte viacero pôvodných udržiavaných a fotogenických dreveníc.

trasa korna vysny kelcov 004

V závere tejto miestnej časti opúšťame asfaltku a spevnenou cestou v stúpaní do osady Poľana prechádzame hranicou katastrov Korne a Vysokej nad Kysucou a ďalej stále mierne stúpame do sedla na Vrchpoľane, kde venujeme chvíľu oddychu. Cez osady Slončíkovci a U Bojdov potom schádzame do centra Vyšného Kelčova.

trasa korna vysny kelcov 014

Tu nás už v areáli DHZ Horný Kelčov očakával náš kolega Ľubo, ktorý sa od rána venoval príprave posedenia pri praženici. Porozkladané stoly a lavice, pahreba na opekanie slaniny a klobás, nádoby a potrebný kuchynský riad, niečo na privítanie a veľký bonus v podobe kamaráta harmonikára. Tu sa nedalo robiť nič iné len s vďakou konštatovať, že sa od rána nenudil.

trasa korna vysny kelcov 016

Potom, keď účastníci potuliek povykladali z batohov prinesené vajíčka, slaninu, cibuľu a ostatné ingrediencie sa o ich premenu na chutnú praženicu postarali tí „kuchárskejšie“ zameraní kolegovia. Aj napriek predchádzajúcej opekačke sa praženica z kotlíka veľmi rýchlo minula. No a ako to na takýchto akciách býva, aj táto potom pokračovala debatami, spevom a aj tancom.

Text: Anton Opial
Fotografie: Anton Opial a Anna Zemaníková

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: