hostyn turistikaVäčšina trás seniorských potuliek smeruje na kopce – nižšie aj vyššie. Tento krát sme sa vybrali na kopec do Českej republiky, presnejšie na 734 m vysoký Hostýn – dominantu západnej časti Hostýnskych vrchov – podcelku Vsetínsko-hostýnskej vrchoviny.

Tento kopec si môže zvoliť za cieľ každý turista, či už mu viac lahodí história (keltské Oppidum z predkresťanských čias), turistika (na jeho zdolanie je potrebné prekonať takmer 400 m prevýšenia, vďaka svojej polohe a okrúhlej kamennej rozhľadni postavenej na jeho vyššom vrchole je to výborný výhľadový vrchol), umenie (na vrchole nájdeme stavby významných českých umelcov - Dušan Jurkovič, Čeněk Vosmík, J. V. Myslbek, Joža Uprka, ...), no najznámejší je medzi obdivovateľmi a vyznávačmi mariánskeho kultu, pretože sa jedná o najnavštevovanejšie mariánske pútnické miesto v celej Českej republike s bazilikou Nanebovzatia Panny Márie, troma krížovými cestami z ktorých najviac zaujme tá od Dušana Jurkoviča s obrazmi maliara Jána Köhlera aj ďalšie cirkevné stavby.

turistika hostyn 002 

turistika hostyn 003 

Všetky tieto atribúty spôsobili medzi seniormi až taký veľký záujem o jeho návštevu, že okrem 50-tky tých na ktorých sa ušlo miesto v autobuse, ostalo ešte ďalších 14 záujemcov doma.

turistika hostyn 004 

turistika hostyn 009 

Hostýnu sme venovali celé dopoludnie – výstup peši, prehliadka areálu, účasť na sv. omši. Z Hostýna nás potom odváža autobus rovno do Kroměříže, okresného mesta v rovinatej „Hané“. Mesto, ktoré si v minulosti vybrali za svoje letné sídlo olomouckí biskupi a arcibiskupi z neho spravili centrum vzdelanosti a pozývali doň slávne osobnosti, staviteľov a umelcov, nazhromaždili tu vzácne zbierky, ktoré do mesta lákajú státisíce návštevníkov ročne.

turistika hostyn 011

Tí čo sa ale tešili hlavne na návštevu Květné záhrady („vrcholné dielo európskeho záhradného umenia 17.storočia a dielo, ktoré nemá obdoby“) najvyhľadávanejšej atrakcie mesta, však boli z jej súčasného stavu určite sklamaní. Ale Kroměříž nie je len Kvetná záhrada, no treba si na jeho návštevu a poznávanie rezervovať podstatne viac času ako sme ho mali my.

Text a fotografie Anton Opial

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: