Ospravedlňujem sa tým, ktorí pravidelne sledujú seriál Seniori na hory, že sa v ňom, už mesiac neobjavili žiadne príspevky aj keď v skutočnosti chýbajú ako neuverejnené „ len“ troje potulky. Pokúsim sa to dať „do poriadku“, aby som čo najskôr odstránil svoje resty.

Pre poriadok v evidencii uvediem stručne aj potulky s číslom 15. V poradí pätnáste tohoročné potulky sa konali „v komornom duchu“ – pre pozvaných seniorov na oslave 70-tky našej kolegyne Hanky Blahovcovej. 15-tka pozvaných absolvovala nenáročnú trasu z Oščadnice Rovní popri kaplnke v Rovniach o ktorej sa na internete uvádza: Stará kaplnka v Rovniach bola postavená asi v rokoch 1933-1936.

Koncom 60-tych rokoch došlo k zosuvu pôdy a kaplnka sa zrútila. V ruinách prečkala do roku 1982, kedy sa pani Terézia Haladejová, r. Krkošová rozhodla, že kaplnku obnoví. Stálo ju to veľa práce i odriekania. Odborné práce viedol brat p. Haladejovej, Ján Krkoš, sochy svätých zhotovil majster Jozef Pazdera.

Kaplnku vysvätil na "Rovnianske hody", dňa 12. septembra 1982 dp. Jozef Pitek, správca miestnej farnosti. Obnovená bola v roku 2014.

Od kaplnky sme lesnými cestami (a sčasti aj necestami) juhovýchodnými svahmi Javorského 860 m zišli k osade Zagrapa a následne absolvovali krátky výstup na Oščadnickú Kalváriu. Záver trasy bol potom v kultúrnom dome, kde mala oslávenkyňa pre nás pripravené pohostenie.

Počas činnosti turistov seniorov to boli už jedenáste seniorské potulky zakončené oslavou 70-tky.

 

Text Anton Opial
Foto Elena Flašíková

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: