turiec turistika vPo oddychovo-spoločenských seniorských potulkách v stredu 31. mája 2023, ktorých hlavnou náplňou, popri 6 km prechádzke z Turzovky zastávky cez Veľkú lúku do Turzovky, bola opekačka v Areáli zdravia v Závodí sme sa o týždeň neskôr vybrali objavovať krásu Turčianskej záhradky.

Hranice regiónu Turiec vymedzujú hrebene Fatier – Veľkej aj Malej, rozdelenej Váhom na Krivánsku a Lúčanskú, výškou nevýrazným Žiarom aj na zlato bohatými Kremnickými vrchmi. Tento veniec z horských hrebeňov obkolesuje 10 km širokú a 30 km dlhú Turčiansku kotlinu, ktorá sa pýši aj druhým a veľmi priliehavým pomenovaním - Turčianska záhradka.

Pre turistov je zaujímavá aj tým, že sa z malého priestoru môžu pokochať výhľadmi na všetky horstvá, ktoré ju obklopujú. Užiť si tieto momenty sa vo štvrtok 8.6.2023 vybrali aj turisti seniori z Kysúc. Z vlaku vystupujeme na železničnej stanici Príbovce-Rakovo. Našim cieľom je obec Necpaly rozložená pod západným úpätím Veľkej Fatry. Vzdušnou čiarou je to síce 6,6 km no peši nás čaká takmer presne raz toľko.

Predpoveď počasia sa síce meteorológom nevydarila, ale my sme spokojní aj s tým, že neprší, aj keď nízka oblačnosť nám kompletne ukrýva celý veniec hôr. Nepríjemným úsekom je chôdza po poľnej ceste medzi trávnatými porastmi od obce Rakovo po štátnu cestu č. I/65 pred obcou Ďanová rozmáčanej po predchádzajúcich dažďoch. Blata na obuvi sa zbavujeme len za cenu jej premáčania chôdzou v mokrej tráve.

turiec turistika 004

turiec turistika 005

Z Ďanovej na nás čaká stúpanie na kopec Diel s nadmorskou výškou 520 m. Je relatívne či je to veľa, alebo málo. Pokiaľ, napríklad vo Vysokej nad Kysucou by sme sa nachádzali v centre obce, tak tento kopec je vzhľadom na konfiguráciu terénu už vynikajúcim výhľadovým miestom z ktorého môžeme obdivovať možno aj viac ako polovicu Turčianskej záhradky.

Škoda len stále zahalených horských hrebeňov aj keď nás už pomerne silno zahrievajú slnečné lúče cez trhajúcu sa oblačnosť. Kúsok od tohto vrcholu si užívame dlhšiu pauzu, po ktorej nás čakajú ešte necelé 4 km do plánovaného cieľa. Tento úsek je krajinársky, aj napriek absencii výhľadov, najlahodnejší – pripomínajúci preslávené Toskánsko, len by som povedal, že možno aj o čosi krajší. K nášmu potešeniu sa obloha čoraz viac zbavuje oblačnosti a nám sa aspoň z časti, akoby za odmenu, ukazujú aj vrcholky kopcov – najmä z Krivánskej Malej Fatry.

turiec turistika 022

V pohode prichádzame do Necpál, kde sa sčasti rozliezame za poznávaním obce, no napokon sa nás drvivá väčšina stretá v pohostinstve pod Lipou, kde sme na záver, tradične, zahnali smäd čapovaným pivom.

Na záver netradičné odporúčanie. Na Diel síce nevedie turistická , no z Ďanovej sa naň bez problémov dostanete za maximálne pol hodinku chôdze a výhľady, ktoré sa vám za pekného počasia naskytnú vám určite nadlho nevymiznú z pamäte. Ak pôjdete okolo Ďanovej autom za pekného počasia určite si na to spomeňte.

Text Anton Opial

Fotografie

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: