zazriva turistika 013Aj keď sa Obec Zázrivá sa rozkladá v juhovýchodnom cípe Kysuckej vrchoviny administratívne patrí do regiónu Dolná Orava. Charakterom osídlenia – osadami a samotami roztrúsenými vysoko, a aj ďaleko, od centra obce, sa však v ničom nelíši od osídlenia Kysúc.

Obdivovať a vychutnať si tento rázovitý kút Dolnej Oravy sa vybrali aj kysuckí turisti seniori. Vzhľadom na nejestvujúce dopravné spojenie medzi Zázrivou a obcami Žilinskej kotliny to však bolo možné len zmluvným autobusom. No zasa sme boli mobilnejší.

zazriva turistika 004

zazriva turistika 006

Pôvodný termín našej návštevy sme s ohľadom na nepriaznivú strednodobú predpoveď počasia posunuli o týždeň neskôr a ako sa potom ukázalo bol to ten správny ťah. Počasie síce zrána nebolo „žiarivé“ a aj nízka oblačnosť hatila výhľadom, ale dôležité bolo, že nás nemáčalo zhora.

zazriva turistika 022

Výber trasy, ktorá viedla cez maximálne možný počet osád v zázrivských dolinách Havrania, Končitá , Grúne a Ráztoky ulahodil každému zo 48-mich seniorov, ktorí tento výlet absolvovali a ani malé zakufrovanie, či fakt, že slniečko a výhľady na dominanty Malej Fatry sa začali ukazovať až v závere trasy nikoho nerozladilo. A tí aktívnejší si na záver mali možnosť popozerať aj samotné centrum Zázrivej.

Text Anton Opial,
Fotografie Miroslav Pavelek

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: