kysucky lieskovec krizova cestaPokračovať v dlhoročnej tradícii „šibačkovej turistiky“ sa vyberáme na seniorské potulky na Veľkonočný pondelok. Po zvážení možností verejnej dopravy v deň štátneho sviatku padá voľba na Kysucký Lieskovec a hlavným cieľom je kaplnka Panny Márie na Rovniach.

Trasa: Ochodnica, žel. st. – Kysucký Lieskovec – Lalinový vrch – sedlo Rovne – Kysucký Lieskovec – Ochodnica, žel. st.
8 km, + 255 m, -255 m,

trasa krizova cesta kaplnka kysucky lieskovec

Charakteristika: ľahká, vychádzková trasa, popri žltej značke ku kaplnke v sedle Rovne stojí veľmi pekná Krížová cesta. V druhej – neznačenej – časti trasy pekné ďaleké výhľady.
Počet účastníkov: 16.
Počasie: premenlivo – polojasno až zamračene.
Dátum: 18. apríla 2022

V Čadci, vo vlaku do Žiliny, sa nás stretáva celkom 16. Ako obyčajne v kolektíve prevažujú ženy a tak si nedočkaví šibači plnia svoju „povinnosť“ hneď na začiatku spoločnej cesty.

Po vystúpení na stanici v Ochodnici smerujeme do centra Kysuckého Lieskovca odkiaľ nás ďalej vedie žltá turistická značka. V peknom slnečnom počasí pomaly stúpame na Kalinový vrch, kde začína Krížová cesta posvätená 13.9.2013, ktorá končí práve pri kaplnke na Rovniach. Postupne prechádzame popri jej 14-tich zastaveniach. Na nich zobrazené fragmenty z Krížovej cesty Ježiša Krista na Golgotu sú vo forme drevorezieb, ktorých autorom je miestny rodák, umelecký rezbár, Ján Rajtek.

kysucky lieskovec krizova cesta 009

Kamenná kaplnka Panny Márie na Rovniach je dielom agilných členov miestneho turistického klubu, ktorí svoje predsavzatie – postaviť na tomto mieste kaplnku – zrealizovali v roku 1995. Rozostavaný rozsiahly prístrešok svedčí o atraktivite a obľube tohto miesta.

kysucky lieskovec krizova cesta 006

kysucky lieskovec krizova cesta 013

V snahe nevracať sa späť tou istou cestou pokračujeme po oddychu a občerstvení krátkym hrebienkom severovýchodným smerom. Zhruba po 600 m sa cesta skrúca vľavo a rozsiahlymi lúkami nás dovedie popri areáli poľnohospodárskeho družstva na severný okraj Kysuckého Lieskovca odkiaľ nás ešte čaká, už ráno absolvovaný, úsek na železničnú stanicu Ochodnica.

Text Anton Opial
fotografie Anton Opial a Elena Flašíková

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: