javornicka brazda trasa 017Z centra obce Štiavnik, tam, kde sme pred vyše mesiacom skončili prvú časť prechodu Javorníckej brázdy, začíname v utorok 29.3.2022 pokračovať v jej spoznávaní.

Trasa: Štiavnik, centrum – s. nad Setechovom – Priečnice – Horné konce – Prielohy – Koľajné – vrch Stráža (Gálová) – Kúty – Petrovice, rázc.

trasa stiavnik kolarovice

Charakteristika: nenáročná trasa s peknými výhľadmi. V celej dĺžke neznačená.
Počet účastníkov: 25
Počasie: oblačno a pomerne chladno.
Dátum: 29. marca 2022

Do Štiavnika sa vďaka autobusovým spojom dostávame až tesne pred 10-tou hodinou. To už je doba o ktorej sa zvyklo povedať, že aj lenivý žobrák je už na tretej dedine. Ale s tým mi nenarobíme nič. Bez zdržiavania kľučkujeme uličkami až k ceste s turistickou cyklo značkou po ktorej pokračujeme širokým údolím Malinského potoka až do lúčnatého sedielka na rozdieli obcí Štiavnik a Petrovice nad ich miestnou časťou Setechovom. Zo sedielka potom pokračujeme severným smerom a Setechov obchádzame neznačenými cestami.

javornicka brazda trasa 005

Postupne prechádzame cez Priečnice, Pod brehmi a Horné konce odkiaľ schádzame popri Priečnom potoku na vyšný koniec Petrovíc a pokračujeme proti toku Petrovičky. Nad roľníckym družstvom je síce lavička, ale za ohradeným súkromným pozemkom a tak časť z nás volí prebrodenie. Väčšia časť však prehovorí majiteľa pozemku a ten im umožní prechod „suchou nohou“ odomknutím bráničky.

javornicka brazda trasa 008

Od potoka nás čaká opäť stúpanie na vrch Stráža (Gálová) s pekne upraveným priestorom a kaplnkou sv. Huberta, kde sa každoročne koná svätá omša spojená s výstavou poľovníckych trofejí a neodmysliteľným občerstvením.

Vzhľadom na neskorý začiatok dnešnej túry sa začíname dostávať do časovej tiesne. Aby sme stíhali autobus z Veľkého Rovného, kam sme mali pôvodne namierené, do Turzovky museli by sme „pridať do kroku“ a tak radšej volíme voľnejší variant a schádzame hrebienkom oddeľujúcim Kolárovice od Petrovíc na dolný koniec Petrovíc, kde sa ešte v Pizzerii Drevenica stíhame do odchodu autobusu do Makova aj naobedovať.

Text: Anton Opial
Autori fotografií: Anton Opial a Anna Zemaníková

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: