vychylovka01 1 vystupDňa 22.12 sme absolvovali "prvovýstup" po novom turistickom chodníku spájajúci Kysuce s Poľskom.

Koncom roka 2018 bol dokončený približne štvorkilometrový úsek, ktorý bude slúžiť peším turistom, ale zabezpečí aj náročnejšie MTB cyklospojenie s priľahlými poľskými obcami. Spoločnosť BM Mont – realizátor projektu, zorganizovala so svojimi zamestnancami predvianočný pochod novou trasou, na ktorý som bol prizvaný. Počasie nám neprialo, avšak našu deväťčlennú skupinku to neodradilo. 

Pochod začal z časti Koleno (Pri Kríži) vo Vychylovke. Zasneženým chodníkom za mrholenia a dažďa, sme prešli až do cieľa, poľskej chaty Przegybek, kde sme si vychutnali výbornú hubovú polievku. Nechýbalo pivko, slivovička a výborný čajík.

Projekt turistického prepojenia je budovaný v rámci projektu Spoločná ochrana kultúrneho a prírodného dedičstva obcí Nová Bystrica a Rajcza. Martin Brisuda, konateľ spoločnosti BM Mont poukázal na pomerne náročnú realizáciu, keďže prepojenie je z časti v ťažkom horskom teréne. Na štátnej hranici nás čakal vietor a hmla, takže z výhľadov veľa nebolo. Pri mape sme preberali nové turistické možnosti, ako je prechod na Veľkú Raču po poľskej strane alebo cyklovýlet cez Dolnú a Hornú Rycierku do Oščadnice, na Skalité, Rajcze... Verím, že na jar, za lepšieho počasia, sa do tejto pokojnej horskej oblasti s množstvom zveri, znova vrátime. Tentoraz to bude aj s horskými bicyklami a uskutočníme náročnejšiu cyklotúru.

Peter Kolembus

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u:

Môže vás zaujať