kamenne gule milosova megonky2019 001Úspešným projektom sa podarilo zveľadiť prírodné krásy geolokality Megoňky, ktoré sú známe guľovými objektmi a vytvorila sa viac ako osem kilometrov dlhá náučná cyklotrasa.

Tá vedie cez dva samosprávne kraje Moravskoslezský a Žilinský samosprávny kraj.  Na slovenskej strane vzniklo, tzv. múzeum v prírode s prístreškom z titánzinku. V lokalite Megoňky sa umiestnili aj smetné koše, lavičky, stojan na bicykle. Na stenách interiéru je osadených šesť infotabúľ s historickými fotografiami a informáciami o nálezoch. Súčasťou expozície ako už vidieť je aj multifunkčné pódium, ktoré bude slúžiť na náučno-prezentačné aktivity. Projekt ostáva dokončiť na strane v Českej republike. Tým bude prepojená s ostatnými cyklotrasami v časti Mosty u Jablunkova a ďalšími obcami na moravskej strane.

Z projektu sa môžu okrem nadšencov cykloturistiky tešiť aj obyvatelia Milošovej. "V rámci investícii  sa minulý rok obnovila hlavná komunikácia až po konečnú zastávku SAD dlhú viac ako 1,5 km. Zároveň sme obnovili 260 metrov dlhú cestu z otočne pre autobusy do kameňolomu Megoňky." uvádza vo svojej správe mesto Čadca.

Vedenie mesta tiež ďakuje študentom Strednej odbornej školy drevárskej z Krásna nad Kysucou a CHKO. Za ich pomoci sme vyčistili od náletovej zelene geolokalitu Megoňky.

Foto: Kolembusová

 

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: