uprava stopy magistralaStopu prešli strojom, no sú úseky kde je málo snehu. Na bežkovanie si ešte počkáme.

Úpravy na Beskydsko-Javorníckej magistrály sa už začali. OZ Husárik, ktorý tento rok podpísal Memorandum o spolupráci so Žilinským samosprávnym krajom začal prvé úpravy stopy.

Podľa našich informácií prešli celú stopu strojom, odstránili konáre, no stále sú úseky kde nie je dostatok snehu. Na bežkovanie si preto ešte počkáme. OZ Husárik sa počas tejto sezóny pustí aj do preznačkovania trasy a urobí ďalšie úpravy, aby bola magistrálna plne prejazdná pre bežkárov.

"Žilinský samosprávny kraj bude aj tento rok zabezpečovať údržbu Beskydsko-Javorníckej bežeckej lyžiarskej magistrály tak, ako aj po minulé zimné sezóny. Správa ciest ŽSK poskytne jedno snežné pásové vozidlo pre úpravu lyžiarskych bežeckých tratí a dve viacúčelové pracovné vozidlá so stopovačom, ktoré budú obsluhovať na to vyškolení pracovníci. Podmienkou je dostatočne hrubá snehová pokrývka, ktorá umožní vykonať úpravu tratí," uvádza hovorkyňa ŽSK Lucia Lašová.

Magistrálu čaká komplexná obnova

Magistrála je v prevádzke už 10 rokov. Na základe podpísaného memoranda medzi ŽSK a OZ Husárik sa začne s postupnou obnovou prvkov drobnej architektúry a poškodeného mobiliáru (smerové tabuľky, mapy, drevené koly, doplnkové tabuľky, prístrešky atď.). Podľa L. Lašovej pôjde o komplexnú obnovu, ktorá bude prebiehať niekoľko rokov nielen v zimnej, ale aj v letnej sezóne.

autor: redakcia
foto: facebook Beskydsko-Javornícka lyžiarska bežecká magistrála

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: