oldskauti stretnutieTrojmedzie je počas roka dejiskom viacerých medzinárodných podujatí. Hostiteľom tohto jubilejného 25. stretnutia oldskautov bola obec Čierne.

Zúčastnilo sa ho 80 oldskautov z ďalekých regiónov Čiech, Poľska a Slovenska. Keďže väčšina týchto skautov bola v tomto kraji po prvýkrát, tak im hostitelia priblížili históriu osídľovania územia, zvyky, tradície, folklór, ale i goralské nárečie. Spomenula sa história minulá i súčasná, keď po vzniku Slovenskej a Českej republiky vzniklo na severe Slovenska, na Kysuciach aj to naše „Goralské Trojmedzie“. Čo je hlavné – výrazne prispelo k zblíženiu ľudí, ktorí žijú v tomto pohraničnom území.

Dnes sa na Trojmedzie zo slovenskej strany, z obce Čierne je možné dostať cez Českú ale i Poľskú republiku. Je to vďaka tomu, že obec Čierne bola úspešná vo viacerých grantových súťažiach, z ktorých sa realizovali tieto cestné prepojenia do oboch štátov. Okolo Trojmedzia teda vznikol pekný cykloturistický okruh, ktorý začínajú využívať aj turisti, športovci a vôbec návštevníci, ktorí tu prídu.

stretnutie oldskauti 001

Oldskauti prišli po novovybudovanej cyklotrase a následnom náučnom chodníku cez kopec Valy. Z tohto kopca sú nádherné výhľady do troch štátov, taktiež aj krásny pohľad na Diaľnicu D3 a najvyšší most, tiež pomenovaný Valy.
Za zvukov európskej hymny účastníkov stretnutia na Trojmedzí privítal starosta obce Čierne Pavol Gomola, starosta obce Hrčava Marek Sikora a šoltýs obce Koniaków Jan Gazur. Všetci deklarovali výbornú spoluprácu samospráv. Spomenuli, že rôznymi družobnými zväzkami sú prepojené školy, hasiči, športovci i skauti.

stretnutie oldskauti 008

Krásnu atmosféru na tomto podujatí vytvorili svojimi piesňami Folklórna skupina OZVENA z Čierneho a Łucja Dusek so svojou dcérou z Gminy Istebna. Piesne poľsko-česko-slovenské spievali všetci. Súčasťou podujatia bolo aj sadenie „Lipky bratstva“ na slovenskej strane Trojmedzia. Veľmi dojímavé boli príhovory zástupcov oldskautov zo slovenskej, českej a poľskej výpravy.

Celé podujatie výrazne prispelo k tomu aby tieto tri slovanské národy naďalej rozvíjali spoluprácu a priateľstvo. V dnešnom svete sú to hodnoty, ktoré chýbajú väčšine ľudstva.

obec Čierne

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: