pupov1Ponúkam Vám tip na turistiku na najvyšší vrch Kysuckej vrchoviny - Pupov, ktorý sa týči na severe od centra Terchovej a patrí do celku Malej Fatry. V skutočnosti má dva vrcholy, ten západný, ktorý je niečo nižší, je prístupný po žltej turistickej značke. Výstup na Pupov Vám dá možnosť navštíviť aj terchovské osady.

Pre prístup na Pupov sme sa rozhodli využiť žltú značku vedúcu z juhozápadu zo sedla Poľany. Do tohto sedla sme prišli po zelenej turistickej značke od osady Huličiarovci za Bielym Potokom. Pri odbočke z hlavnej cesty z Terchovej do Zázrivej je malé miesto, kde sa dá pod osadou Huličiarovci bezplatne parkovať. Zo zelenej značky sú prakticky hneď od začiatku pekné výhľady, ktoré sa s naberaním nadmorskej výšky postupne otvárajú a vidíte tak pomerne dobre časť od Rozsutcov po Veľký Kriváň, Tiesňavy, Boboty.
Ukazujú sa aj zalesnené svahy Pupova, a tak od začiatku vieme, čo nás asi čaká. Po príchode do sedla Poľany si všímame, že tu pribudol nový turistický prístrešok s posedením, hojdačka a hrazdy na cvičenie, kde sa môžu vyšantiť deti aj dospelí. Žltá značka odtiaľto stúpa pomerne prudko, najprv ešte vychádzame na lúčku. Cez lúčku vedie cyklotrasa, ktorá vedie napríklad cez viac východne položenú osadu Ploštiny. Potom sa naša žltá značka znova ponára znova do lesa a pomerne strmo, bez serpentín stúpa hore. Les poskytujúci chládok, čo môže byť veľkou výhodou najmä v lete počas teplých dní, je zmiešaný, neskôr viac prevládajú ihličnany. Pred vrcholom les ustupuje až vyjdete na vrcholovú lúčku, kde je aj smerovník. Zhora, kde sme boli úplne sami, nás potešili výhľady smerom ku Malej Fatre a na Kysuckú vrchovinu. Obzeráme Rozsutce, Kriváne, Mravečník, špicatú Ľadonhoru, Vojenné. V opare bolo vidieť aj Lysú Horu.

 


Obmedzený pohľad je smerom ku Orave, v tomto smere bránia stromy. Schádzali sme po žltej značke smerom na sever do osady Jánošovia – rodiska Juraja Jánošíka. Chodník bol sčasti kamenistý a tiež dosť prudký. Vhodné sú paličky a určite pevná kotníková obuv. Nad Jánošovcami sme po vyjdení z lesa naberajúc viac západný smer išli krajom lúk a pasienkov, odkiaľ boli pekné pohľady na Mravečník a Vojenné.
Spoznali sme aj domčeky malebnej terchovskej osady Gažovia. Potešili sme sa, keď sme pod nami uvideli prvé strechy Jánošov. Značka schádza priamo do stredu osady ku múzeu Juraja Jánošíka. Ku pamätnému stĺpiku s reliéfom Jánošíka je potrebné odbočiť doprava. V osade bolo živo, boli tu aj chatári, aj turisti. Od Jánošov sme prešli cez Smrekovcov opäť do sedla Poľany. Nechýbali pekné pohľady na Mravečník s pasúcimi sa ovečkami. Tieto miesta majú svoje čaro. Zo Smrekovcov odbočuje spomínaná cyklotrasa do osady Ploštiny, ale nás tlačil čas, a tak sme tadiaľto nešli. Pri odbočke cyklotrasy je korýtko s vodou. Zo sedla Poľany sme sa vrátili ku autu znova cez osadu Huličiarovci, z osady Ploštiny by to bolo možné po neznačených chodníkoch, ktorými sú osady pospájané. Znova si obzeráme pôvodné domčeky, ale aj tip-top drevenice, z ktorých niektoré slúžia na prenájom pre dovolenkárov. Krásne sú pohľady na terchovské políčka na svahoch pod Malým Rozsutcom, tam kdesi hore sa ukrýva osada Podrozsutec. Z týchto miest sa Vám veru nebude chcieť odchádzať.


Chodník na Pupov nebol zarastený, čo nás príjemne prekvapilo, nemuseli sme sa predierať vysokou trávou ani malinčím. Určite je menej navštevovaný ako hlavný hrebeň Malej Fatry, a tak si tu môžete užiť kľud a samotu a krásy prírody. Macka sme tu žiadneho nestretli, ale pre istotu odporúčam pri turistike v tejto lokalite dať o sebe vedieť vravou, či búchaním paličiek.

Ďakujeme všetkým, ktorí sa o chodník a o vzorné turistické značenie starajú. Verím, že sa sem ešte vrátime.


Prajem príjemné objavovanie.
Jana Bílešová

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u:

 Stiahnite si apku KYSUCE
Nemáte ešte mobilnú aplikáciu? Môžete si ju stiahnuť tu >> Správy, doprava, turistika, zaujímavosti.