zeleznica zilinska zupaV súčasnosti sú železničky jazdiace po Kysuciach a Orave vyhľadávanou atrakciou v kraji. Už zanedlho k nim pribudne aj železnička na Liptove.

zeleznicky vychylovka orava 006Dnes je historická lesná úvraťová železnica vo Vychylovke– Novej Bystrici jedinou fungujúcou úvraťovou železnicou v Európe a jednou z troch na svete. Vo svojom vozovom parku má historické parné a motorové rušne, jazdu po areáli je možné absolvovať aj motorovou drezinou s kapacitou desať cestujúcich. Je obľúbenou atrakciou v skanzene Vychylovka.

Pre najmenších návštevníkov si múzeum pripravilo novinku - detskú izbu v priestoroch Raganovho mlynu. Rodičia s deťmi si tu môžu oddýchnuť a pozrieť ľudové rozprávky. Miloš Jesenský, riaditeľ Kysuckého múzea v Čadci hovorí, že izbu dali vybudovať, aby bolo čakanie na vlak čo najpríjemnejšie. Vlak na svoju cestu vychádza zo Stanice Skanzen a pokračuje do Sedla Beskyd, odkiaľ sa môžu cestujúci vrátiť späť alebo prestúpia na oravskú železničku. 

K obľúbeným atrakciám Oravy patrí Oravská lesná železnica, ktorá svoju jazdu začína na stanici Tanečník. Pri návšteve železnice si môžu turisti pozrieť aj expozíciu lesnej železnice, rušňového a vozového parku, spracovania dreva, a tento rok pribudla nová expozícia remesiel. ,,Spolu s letnou sezónou sme otvorili aj nový Remeselný dom, ktorý nemá v prihraničnom regióne obdobu. Vo vnútri sa nachádzajú zbierkové predmety z dreva, ukážka kováčskej aj hrnčiarskej tvorby, ale aj bytové textílie či modrotlač. Počas letných víkendov budú mať návštevníci možnosť vidieť a aj vyskúšať si rôzne druhy remesiel, ktoré už postupne upadajú do zabudnutia,“ povedal riaditeľ odboru kultúry ŽSK Martin Hromada.

Cesta zo stanice Tanečník do stanice Sedlo Beskyd trvá asi 15 – 20 minút a má dĺžku 3 km. Po dojazde nasleduje krátka prestávka, počas nej môžu návštevníci vystúpiť na 12-metrovú vyhliadkovú vežu neďaleko stanice alebo navštívia dobovú goralskú drevenicu. Na celú trasu aj s pobytom na stanici Sedlo Beskyd si treba vyhradiť asi hodinu a desať minút. Oravská lesná železnica je v prevádzke počas celého roka okrem mesiaca november, železnica vo Vychylovke jazdí od mája do októbra.

Na jazdu Považskou lesnou železnicou si budú musieť návštevníci ešte chvíľu počkať. Martin Hromada informuje, že sa takmer kilometer dlhá trať upravila a jazdiť po nej budú historické vlakové súpravy zachránené z pôvodnej železnice. Trať spája areál Múzea liptovskej dediny v Pribyline s depom Považskej lesnej železnice. Aktuálne sa čaká na povolenie. Prví návštevníci by sa mohli Považskou lesnou železnicou odviezť už na jar budúci rok.

Zdroj: Žilinský samosprávny kraj

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: