mapa kysuceZnáme turistické mapy si môžete pozrieť online.

Mapy poznajú celé generácie turistov

Určite poznáte aj vy slávne zeleno-žlté turistické mapy, ktoré vám neraz poslúžili na cestách. Používali ich celé generácie turistov pri spoznávaní Slovenska. Odteraz si známe mapy môžete pozrieť online.

Nájdete tu mapy v mierke v mierke 1:50 000 a 1:25 000 aj ďalšie špeciálne mapy. Všetky sú dielom Vojenského kartografického ústavu Harmanec, ktorý ich začal vytvárať v 20. storočí na kartografických podkladoch vtedajšej Československej armády. Sprístupnenie zadarmo je výsledkom spolupráce kartografov a redaktorov bývalého štátneho podniku so Slovenským múzeom máp v Kynceľovej.

„Nefungujú síce ako online navigácia, ale dajú sa bez problémov vytlačiť alebo stiahnuť v obrazovej forme. Mnohé boli od čias svojho prvého publikovania aktualizované, viaceré sa však stále dajú nájsť v takom stave, ako ich pripravil bývalý štátny Vojenský kartografický ústav,“ hovorí Lucia Lalíková zo Slovenského múzea máp.

mapa vku

 

Kysuce na dvoch zelených mapách

Medzi mapami sú aj dve, na ktorých sú Kysuce - dostupná je mapa Javorníkov a Kysuckých Beskýd. Sčasti Kysuce zahŕňajú aj ďalšie mapy ako Malá Fatra - Vrátna. Všetky mapy nájdete na vku-mapy.sk.


Pozrite si mapy:

mapa javornikymapa kysucke beskydy

 

Autor, foto: redakcia
  VKÚ Harmanec

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: