milan tomanNestor kysuckej turistiky Milan Toman bol ocenený najvyšším čestným ocenením Klubu Slovenských Turistov, ktorým je doživotné „Čestné členstvo v KST“.

Milan Toman dostal ocenenie za významný osobný prínos pre rozvoj turistiky na Kysuciach, za iniciatívne budovanie cezhraničných kontaktov a osobný podiel na vytvorení tradície medzinárodných zimných turistických zrazov

Jeho meno je najviac spájané s Veľkou Račou a jej okolím, ktoré navštevoval mnoho rokov. Vedel, že je to neobyčajný kopec, ktorý má pred sebou pre svoju výhodnú polohu a severnú pozíciu svahov a predvídal mu veľkú budúcnosť.

Veľká Rača a Milan Toman sú akoby zviazaní pupočnou šnúrou. Potvrdí to každý, kto pozná tohto činorodého a tvorivého Kysučana, ktorý sa veľkou mierou zaslúžil o rozvoj tohto strediska. Stál totiž pri jeho začiatkoch a mnohé pútače, rozhľadne či útulok na lyžiarskej magistrále vznikli práve vďaka jeho šikovným rukám.

velka racaRozhľadňa a kríž na V. Rači

Celý svoj život zasvätil Kysuciam

Milan Toman celý svoj život zasvätil Kysuciam a práci v oblasti telovýchovy a športu. Dlhé roky pôsobil aj ako aktívny pretekár a reprezentant Československa v zjazdovom lyžovaní, neskôr ako tréner vychoval mnohých vynikajúcich zjazdárov. Pre tento šport získal stovky nadšencov a spoločne s nimi budoval materiálno-technickú základňu pre zimné športy na Kysuciach.

milan toman turista 1

milan toman turista 2

Viedol výstavbu a podieľal sa na rozvoji stredísk cestovného ruchu Čadca-Husárik-Rieka, Skalité-Serafínov, Turzovka-Bukovina, Makov-Čierne, Kysucké Nové Mesto-Ostré, Ochodnica, Povina, no predovšetkým sa zaslúžil o vznik a vybudovanie najväčšieho strediska cestovného ruchu na Kysuciach – Oščadnica-Veľká Rača. Za to bol aj ocenený zlatou medailou za rozvoj cestovného ruchu na Slovensku.

milan toman 22016- M.Toman - vrchol V. Rače

Bol iniciátorom a spoluorganizátorom všetkých letných a zimných turistických zrazov KST v rokoch 1974,1982,1985,1995. V roku 2000 aj 1. Medzinárodného slovensko-poľsko-českého zimného zrazu turistov na Kysuciach. Neskôr spolupracoval aj pri letnom zraze KST 2007 v Makove a taktiež na zimných zrazoch v rokoch 2013 a v roku 2018 v Oščadnici, ktorý bol taktiež Medzinárodný a v poradí už desiaty. Je autorom a tvorcom Kysuckej lyžiarskej magistrály- ojedinelej 62-km siete bežeckých trás a spoločnej slovensko-poľskej rozhľadne na vrchole Veľkej Rače. Propaguje prírodné krásy Kysúc – prednášal, fotografoval a vydával mapy, pohľadnice a rôzne informačné a obrazové materiály cestovného ruchu na Kysuciach. Bol dlhoročným aktívnym členom a funkcionárom TJ Lokomotíva Čadca hlavne turistického oddielu.

vojtov smerovnikVojtov vrch - smerovník M. Tomana

Za činnosť získal už množstvo ocenení

Stál pri zrode a pôsobil v záujmovom združení Lanovky a vleky na Slovensku. Za svoju aktívnu činnosť získal množstvo ocenení. K najcennejším patrí zlatá medaila Za zásluhy a rozvoj cestovného ruchu a zimných športov na Slovensku a čestný titul Osobnosť Kysúc 2001 za záslužnú celoživotnú činnosť v telovýchove a športe, ktorý mu udelila Kysucká kultúrna nadácia v Bratislave.

9. februára 2021 sa športový a turistický zanietenec Milan Toman, ktorý má veľký podiel na rozvoji zimných stredísk na Kysuciach, dožil už krásnych 93 rokov.

Počas svojej dlhej plodnej športovej a hlavne turistickej činnosti bol ocenený aj všetkými turistickými oceneniami, počnúc Čestným uznaním potom Strieborným odznakom KST v roku 1993 až po Zlatý odznak KST v roku 1997.
Neskôr to už bola v roku 2008 plaketa Alojza Lutonského a po Medzinárodnom zimnom zraze v Oščadnici 2018 aj medaila Miloša Janošku.

Najvyššie čestné ocenenie KST

V roku 2021 bol po návrhu RR KST Čadca ocenený aj najvyšším čestným ocenením KST-ktorým je doživotné Čestné členstvo v Klube Slovenských turistov. Odovzdali sme mu ho na jeho obľúbenom Vojtovom vrchu pri jeho smerovníku a taktiež aj jeho lavičke v nedeľu 24.10.2021 kde býva tradičné ukončenie letnej turistickej sezóny na Kysuciach.

Do ďalších rokov mu v mene všetkých turistov na Kysuciach prajem pevné zdravie a hlavne ešte mnoho krásnych zážitkov v lone kysuckej prírody a aby sme sa ešte mnoho krát stretli na jeho obľúbených kysuckých kopcoch.


František Žabka
predseda RR KST Čadca

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: