cyklotura dunajV polovici prvého prázdninového mesiaca od 12.7. do 16.7.2023 podnikli niektorí členovia turistického oddielu TK Polom Raková cykloputovanie popri Dunaji s názvom „Po stopách Jána Palárika“.

Tento výlet nebol spontánny, ale vopred už niekoľko týždňov plánovaný. Vznikol ako voľné pokračovanie predošlej akcie, ktorú sme zorganizovali v júli 2019. Vtedy sme išli na bicykloch z hraničného priechodu Strážny v Čechách cez územie Nemecka do mesta Passau, odkiaľ je rieka Dunaj splavná a pokračovali ďalej popri rieke cez mestá Linz, Viedeň až do Bratislavy. Tu sa naše putovanie skončilo pri hlavnej vlakovej stanici v Bratislave. Plány boli veľké a my sme chceli pokračovať ďalší rok, ďalej po prúde rieky, avšak to nám prerušil príchod pandémie COVID 19. Po skončení všetkých zákazov a nariadení sme sa rozhodli pokračovať v našom putovaní tento rok.

Symbolicky sme tento ročník začínali na Palárikovej ulici v Bratislave, ktorá sa nachádza hneď vedľa hlavnej vlakovej stanici. Na tomto mieste nám náš dohodnutý vodič s dodávkou doviezol bicykle, a potom s nami pokračoval, ako sprievodné vozidlo počas celej doby putovania.

Streda 12.7. Bratislava – Medveďov, dĺžka 72 km

Štartovali sme pred obedom a prešli sme celým historickým centrom starej Bratislavy, až na pravý breh rieky Dunaj, pod most SNP. Tam sme sa už pripojili na cyklocestu EuroVelo 6, ktorá vedie aj cez územie Slovenska a je jednou z najvyhľadávanejších cyklociest v Európe.

cyklotura bratislava 008

Spája francúzske atlantické pobrežie s rumunským mestom Constanta pri Čiernom mori a celková dĺžka trasy je 3653km. Prešli sme cez Areál vodných športov v Čunove, kde trénujú naši reprezentanti vo vodnom slalome. V obci Gabčíkovo sme si pozreli vodné dielo Gabčíkovo a hrádzou sa presunuli na ľavý breh. Náš prvý cieľ bol vzdialený 72 km v pohraničnej obci Medveďovo.

cyklotura bratislava 012

Nakoľko v okolí nebol žiadny kemp ani vhodné miesto na stanovanie, tak sme požiadali o pomoc miestneho starostu obce p. Kulacsa. Pán starosta nám povolil prenocovať na miestnom futbalovom ihrisku. Poskytol nám možnosť stanovať v obecných priestoroch s tým, že nám otvoril futbalové šatne, kde sme mali sprístupnené po celý čas nášho krátkeho pobytu sprchy a toalety. Za tento milý čin sa mu chceme ešte raz aj takto poďakovať. Tu v Medveďove sme v nočných hodinách zažili silnú búrku, ktorá sa odohrávala nad našimi stanmi. Našťastie sme ju všetci prežili v stanoch suchí a zdraví.

Štvrtok 13.7. Medveďov – Štúrovo, dĺžka 92 km

Vo štvrtok ráno, keď sme sa zbalili a rozlúčili so starostom, naše putovanie pokračovalo ďalej, ešte stále po slovenskej ľavej strane Dunaja. Doobeda sme sa ešte stihli okúpať na prírodnej pláži vedľa cyklotrasy v rieke Dunaj.

cyklotura sturovo 005

Trasa pokračovala cez mesto Komárno a Nádvorie Európy až do Štúrova. Cestou z Komárna sme si pozreli sútok Váhu s Dunajom. Za obcou Iža sme mali zastávku pri pozostatkoch Rímskeho vojenského opevnenia a pri Patinciach sme sa pristavili pri najzachovalejšej parnej prečerpávacej stanici na našom území. Slúžila na odčerpanie pretečenej a nazhromaždenej vody späť za hrádzu do Dunaja.

cyklotura sturovo 016

Po ďalšej etape, ktorá mala dĺžku 92 km, sme dorazili do kempu v areáli termálneho kúpaliska Štúrovo. Po utáborení v kempe sme stihli ešte aj večerné a na druhý deň aj ranné kúpanie v termálnych vodách Štúrova.

cyklotura dunaj2Mapa celej našej trasy

Pokračovanie už čoskoro...

Text : Ing. Milan Hluzák, Ing. Peter Kultán
Foto: Ing. Peter Kultán

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: