pozehnanie bicyklov 023V nedeľu 21.5.2023 sa uskutočnil prvý ročník požehnania bicyklov pri kostolíku v Čadečke. Hlavná skupina so sprievodcami Milanom a Peťom z TK Polom Raková štartovala od mestské úradu v Čadci. Tu sa zišlo asi 20 cyklistov.

Po spoločnej fotke sme vyrazili smer k druhej zastávke v Oščadnici. Pripojili sa ďalší účastníci a skupinka sa rozrástla na 25 členov. Začalo prvé stúpanie okolo obory smerom na rozcestník pod Breziny. Urobil som ďalšiu fotku a trasa pokračovala hore smer na pod Javorské. Bol to najvyšší bod dnešnej trasy.

pozehnanie bicyklov 007

Napojili sme sa na nám dobre známu bežkársku trasu smer Čadečka. Dlhé klesania občas prerušilo ďalšie krátke stúpanie. Už bolo počuť v diaľke blížiacu sa búrku. Dorazili sme na občerstvenie do krčmy Múzeum.

pozehnanie bicyklov 013

Do stretnutia pri kostolíku nám ešte ostávalo asi 1,5 hodiny. Postupne prichádzali ďalší a ďalší cyklisti. Búrka sa nám vyhla a presunuli sme sa ku kostolíku. Po chvíľke čakania prišiel dekan Radovan Čulák aj s pomocníkmi, ako sa správne patrí na takúto akciu na bicykloch. Trochu ich zdržala búrka v Čadci. Pán dekan požehnal bicykle. Stretlo sa tu okolo 90 cyklistov a priaznivcov cyklistiky. Každý účastník dostal okrem požehnania aj leták s modlitbou cyklistu a nálepku svätého Krištofa ochrancu cestovateľov.

motlitba cyklistu 1 

motlitba cyklistu 2 

motlitba cyklistu 3 

pozehnanie bicyklov 020

Účastníci boli z celých Kysúc, urobili niečo pre svoje zdravie a využili peknú nedeľu na spoločné stretnutie. Medzi účastníkmi ste našli aj tri generácie rodín, spoločne prišiel dedo s dcérou a vnukom. Najvyššiu účasť mal klub TK Polom Raková. Na záver poďakujeme všetkým účastníkom stretnutia a hlavne pánovi dekanovi. Po dnešnom úspešnom prvom ročníku sa určite bude musieť táto akcia zopakovať aj v budúcom roku. Dúfam, že pritiahne ešte viac cyklistov a hlavne mládeže.

Text: Peter Kultán
Foto: Peter Kultán

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: